Payas halkı, AK Parti kurmaylarının verdiği ‘ilçe’ sözünün Meclis’e sunulan tasarıda olmaması, İskenderun’un da 3 mahallesinin kurulacak Arsuz ilçesine bağlanmasına tepki gösterdi.
Payas’daki meslek odaları ile sivil toplum kuruluşları, İskenderun’da düzenlediği basın açıklamasıyla büyükşehir tasarısında İskenderun’un sınırlarının daraltılmasına ve Payas’ın ilçe olmamasına tepki gösterdi, tasarının bir an önce düzeltilmesini istedi. İskenderun Belediye Sosyal Tesisleri’nde basın açıklamasında konuşan Payas Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Ali Oğuz, “Arsuz’un ilçe olması son derece olumlu bir hamledir. Arsuz  Hatay’ın turizm ihtisas ilçesi olmaya adaydır. Turizm Arsuz’da çok daha ileri gidecektir. Yalnız Arsuz’un sınırlarını belirlerken hata yapılmıştır. İskenderun’un Mustafa Kemal, Meydan ve Gürsel mahalleleri Arsuz’a bağlanmaktadır. Bu mahallelerden İskenderun şehir merkezine gerekirse yürüyerek dahi ulaşmak mümkün. Oysa yeni kanunla bu mahalleler Arsuz ilçesine bağlanmaktadır. Yani 35 kilometre uzaktaki ilçe merkezine. Bu hatadan dönülmelidir. Teklif henüz TBMM’ye yeni verilmiştir. Daha komisyonlarda görüşülecek, ardından genel kurulda görüşülecek. Her aşamada değişiklikler yapılabilir, yapılmalıdır. Sadece bu 3 mahalle değil, Karaağaç ve Nardüzü beldeleri de İskenderun içerisinde kalmalıdır. Denilecek ki; o zaman Arsuz nüfusu düşecek, İskenderun’un nüfusu artacak. Arsuz, bizim önerdiğimiz sınırları ile bile Türkiye’deki bir çok ilçeden daha büyük olacaktır. Ayrıca yapılacak turizm hamlesi ile Arsuz nüfusunu katlayacaktır” dedi.

PAYAS İLÇE YAPILMALI

“Tasarı çok ince hesaplanmış gibi görünüyor’ diyen ve etnik dağılım yapıldığını belirten Oğuz, şunları söyledi: “İskenderun’a, dar bir alan (Karaağaç dahil) ve yüksek bir nüfus eklenecek. Olabilir. Türkiye’de, İskenderun ve Arsuz’u toplayıp, beşe katlayacak nüfusa sahip ilçeler yok mu? Nüfusu 1 milyona dayanan ilçeler var. Ayrıca, Karayılan ve Azganlık gibi beldelerde yaşayan insanları, devlet dairelerindeki işleri için ve belediyedeki işleri için İskenderun’a taşımak da, çağımız için çok uygun değildir. Payas var. Payas ilçe yapılmalı. Sarıseki, Azganlık ve Karayılan beldeleri Payas ilçe sınırları içinde olmalıdır. Böylelikle İskenderun, geniş sahadaki bu yerleşim yerlerini terk edip, kısa mesafedeki Karaağaç bölgesini almış olacaktır. Bu noktada yeni bir ilçe eklenmesini önermiş oluyoruz. Amaç, devletin hizmetlerini vatandaşın ayağına götürmek ise, ilk düşünülecek belde Payas’tır. Payas’da, Arsuz’un turizm ihtisaslaşması gibi, bir sanayi, ticaret ve ihracat ihtisas ilçesi olacaktır. Antakya bölgesinde de bir ilçe daha konulmalıdır. Serinyol’dan Harbiye’ye kadar Antakya ve Defne adı altında 2 ilçe kurulmaktadır. Bu bölgeye Samandağ ilçesinden de bazı yerleşim yerleri ilave edilerek yeniden düzenlenmeli ve ilçe sayısı bir artırılmalıdır. Payas ile Antakya ve Samandağ arasında olmak üzere 2 ilçe daha yapılmalıdır. TBMM’den ve hükümetten  bu düzeltmelerin yapılarak, insanlarımıza daha rahat bir ortam yaratılmasını talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.