Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, fabrika önünde işçilerin tamamının katıldığı düzenlediği basın toplantısında, İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Befesa Silvermet şirketinde grev uygulamasına başladıklarını belirtti.
Gül, emeğin en yüce değer olduğunu belirterek ”Geçtiğimiz cumartesi günü çalışan işçiler arasında grevle ilgili referandum yaptık. Sonuçta işçilerin tamamı grevi destekledi. Biz işyeri sahipleri ile hasım değil hısım olmak istiyoruz. Çalışanı mutlu olmayan bir işyerinin başarılı olması mümkün değil sorun ortak çözümde de ortak olmak istiyoruz” dedi.
Şube Başkanı Cengiz Gül ”kanunlar gereği grev olan işyerinde üretim ve satış yapılamaz. Kimse gücümüzü test etmeye kalmasın. Yasaların yazdığı tüm imkânları kullanacağız. Toplu sözleşme masasında anlaşma sağlanamadı. Burası ağır sanayi. İşçiye verilen ücretler çok komik rakamlar. Bizim geçmişteki greve olan inancımızı saygımızı herkes bilir. Biz tüm demokratik haklarımızı kullanacağız. Kimse bizi Fabrikayı kapatırız gibi sözcüklerle durduramaz. Yalnız değilsiniz. Kararlı duruşumuz devam edecek. Bu grev 100 günde sürse mücadele devam edecek. Bizi bu şekilde deneyen test eden işyerleri geçmişe dönüp bakarlarsa bizi tanırlar. Çelik –iş Sendikasının olduğu yerde sosyal barış olur. Sosyal adalet olur. Huzur olur üretim olur başarı olur. Biz işyerinin kötü günlerinde de yanındayız. İşverende kazansın işçide kazansın. Kimsenin tehdidine prim vermeyiz. Bu mücadelemiz örnek olacak. Biz Hayırlı uğurlu olsun. Bu körfez bölgesinde en büyük güç sizsiniz 10.000’e yakın İsdemir, Ekinciler, MMK işçileriyle yanındayız, alın terine, emeğe saygı istiyoruz. Avrupa’daki fabrikasında aynı işi yapan çalışanlara verilen ücret ortada. Bizim insanımız ucuz köle gösteriliyor. Buna müsaade etmeyeceğiz. Bunu işçi sınıfı tarihine not düşüyoruz.
Yaşasın Çelik-İş
Yaşasın Hak-İş
Yaşasın Silvermet İşçileri… “
diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.