Çocuklar için oyun gelişimi hızlandırır. Bu yüzden de doğru oyuncak seçimi önemlidir. Çocuğun kendi özelliklerine, gelişim seviyesine göre doğru oyuncakları seçmek ve doğru oyunları oynamak gerekebilir. Ebeveynler bazen çok fazla oyuncak alır. Böyle bir durumda çocuğun hevesi kaçabilir. Çok yönlendirici biçimde de oynanması istenebilir. Bunlar yapılmamalıdır. Çocuğun kendi yolunda ilerlemesine destek olunmalıdır, oyun oynuyorsa yanında oturmak bile yeterlidir.

Çocuklar için oyuncak seçerken aileler nelere dikkat etmelidir?

En önemli konu güvenliktir. Çünkü küçük çocuklar tehlikeye daha açık olmaktadır. O yüzden anne babaların dikkat etmesi gereken, oyuncakların ufak parçası olup olmadığı ve çabuk kırılmasıdır. Sivri uçlara dikkat edilmelidir, oyuncaklar yaşa uygun olmalıdır.

Erkek çocukların kız oyuncaklarıyla oynaması sakıncalı mıdır?

Bu anne babalarda çok yoğun duyulan bir kaygıdır. Bu kaygılar geçici bir heves olabilir. Üzerine düşüldüğünde yasaklandığında ilgisi daha fazla arttırılır. O yüzden çocuğu yargılamadan bir süre gözetmek gerekir. Eğer ki bu çocuğun davranışları devam ediyorsa, bir pedagogdan yardım alınabilir. Çünkü her çocuk farklıdır ve farklı özellikler göstermektedir.

Çocuklara cinsiyete uygun oyuncaklar mı alınmalıdır?

Untitled-1Bu tip bir şey alınmamalıdır. Kız çocuğu erkek oyuncaklarıyla oynamaz, erkek çocuğu kız oyuncaklarıyla oynamaz diye bir şey yoktur. O zaman kız çocuklarının hayatından erkek, erkek çocuğun hayatından kadın figürleri çıkartmak lazımdır. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Çocuklar istediği oyuncaklarla özgürce oynayabilirler. Çocuklara küçüklükten itibaren böyle ayrımları empoze etmemek gerekir. Aileler bu korkularından vazgeçmelidir.

Yaşa göre oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?

Küçük yaşlarda renkli ve ses çıkaran oyuncaklar çocukların dikkatini çeker. Beyin gelişimini kontrast renkler ve farklı cisimler hızlandırır. Çocuğun gözleyebileceği değişik renkler, parlayan objeler çocuklarda çok önemlidir. Oyuncak olması gerekmez, küçük yaşlarda objeler bile yeterlidir. Bu yüzden bu yaş grubundaki çocuklar sık gezdirilebilir, yeni objeler görebilir. Çocuklar biraz daha büyüdüğünde kitaplar hayatına girebilir, kutuları üst üste dizmek, legolar, kavrama geliştirici oyuncaklara önem verilebilir. Biraz daha büyüdüklerinde çocuklar daha kurallı ve grup halinde oyunlar oynayabilir. Evcilik oyunları özellikle okul öncesi dönemde, çok önemli bir yeri tutmaktadır. Evcilik oyuncakları cinsiyet ayrımı yapılmadan oynamasına fırsat verilmelidir. Çünkü çocuklar için bu terapi etkisi sağlar.

Oyuncaklar çocuğun meslek seçimini etkiler mi?

Oyuncaklar çocuğun meslek seçimini etkilemez ama yetenekleri hakkında bilgi verebilir. Bazı çocuklar mekanik ve dijital objelere yönelebilir. Bazı çocuklar tamirle, bazı çocuklar bitkilerle ilgilenmektedir. Bu çocukların potansiyeliyle ilgili ipucu vermektedir. Ama bu belirleyici bir durum değildir. Çocukların bir çok yeteneği olabilir. Çocuklar büyüdüğünde ihtiyacı olan mesleği kendi başlarına seçeceklerdir.

Çocukları olumsuz etkileyen oyuncaklar nelerdir?

Çok çabuk kırılan ve kalitesiz oyuncaklar çocuk için tehlike oluşturabilir. Hemen kırılan oyuncaklar yutulabilir. Bazı oyuncaklar bağımlılık yaratabilir. Çizgi film kahramanlarının oyuncakları, objeleri, çantaları önerilmemektedir. Çünkü bu çocukta bağımlılık yaratabilir, çok fazla fanatiği olabilir, televizyon izleyerek zaman geçirmesine neden olabilir. O yüzden çocukların yaratıcılıklarını geliştirecek ahşap, farklı işlevlerde kullanılabilecek oyuncakların tercih edilmesi önerilmektedir.

Kaynak : Uzman Pedagog Sevil Yavuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.