Hatay Valisi Ercan Topaca, Payas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen iftar programına katıldı.

Ekonominin Duayenleri Tarihi Külliyede Buluştu..
Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin büyüleyicisi tarihi atmosferinde gerçekleşen iftar programına Hatay Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Payas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Akkatoğlu, bölgede faaliyet gösteren OSB’lerin müdürleri ve çok sayıda işadamı katıldı. İftara dakikalar kala Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ne gelen Hatay Valisi Ercan Topaca, protokol üyeleri ve işadamları tarafından karşılandı. Payas Merkez Cami İmamı Mehmet Neşet Alkan’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programı yapılan dua ile devam etti. Ramazan-ı Şerif’in inananlar için bereket, huzur, merhamet ve dayanışma ayı olduğunu belirten Hatay Valisi Ercan Topaca, ‘’ Ramazan-ı Şerif, aklımıza gelebilecek bütün güzelliklerin bir araya geldiği, madden ve manen huzurlu olduğumuz bir aydır. Bu ayda dostluklar pekişir, ihtiyaç sahipleri hatırlanır, insanların cömertliği daha belirgin hale gelir. Bir anlamda toplumdaki huzurun, saygının, kaynaşma ve muhabbetin doruğa çıktığı bir aydır Ramazan-ı Şerif. Bu ayda böyle güzel programlarda Ramazan’ın huzur ve bereketini hep birlikte yaşıyoruz. Bugün Payas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’nun düzenlediği iftarı vesilesi ile ben Antakya’da yaklaşık 1500 ihtiyaç sahibi aileye iftar düzenleyen Nihat Akkatoğlu’na teşekkür ediyorum.’’ dedi. Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nde iftar yapmanın manevi boyutuyla bu akşama farklı bir anlam yüklediğini ifade eden Sayın Topaca, ‘’Bu handan Kanun-i Sultan Süleyman, 4.Murat, ecdadımızın güzide şahsiyetleri, binlerce hac kervanları, ordularımız bir şekilde geldi geçti. Böyle bir ortamda iftar yapmak da insanın ruhuna ayrı bir huzur veriyor. Bu vesile ile bu eseri yaptıran Sokullu Mehmet Paşa’ya ve bu eserin yapımında, restorasyonunda emeği geçen herkese huzurlarınızda şükranlarımı sunmak istiyorum. ‘’ dedi.

payas osb ıftar 3 payas osb ıftar 4 payas osb ıftar payas osb ıftar1 payas osb ıftar2Tarihi Eserlerimiz En Güzel Şekilde Onarılıyor

Tarihine sahip çıkamayan, ecdad yadigarı eserleri yaşatamayan milletlerin geçmişle bağlantısının kalmayacağını belirten Vali Topaca, ‘’ Böyle milletler geçmişle bağlantısı olmadığı için geleceği de iyi göremezler. Ülkemizde özellikle son dönemde tüm tarihi eserlerimiz en güzel şekilde onarılıyor. İlimizde de Beyazıd-ı Bestami Hazretleri Türbesi’nin onarılması, Habib-i Neccar Türbesi’nin, Camii’nin ve etrafındaki müştemilatın onarılması buna en güzel örnektir. Bu ülkenin ruhu olan bu eserlere sahip çıkmakla aslında geleceğimize de sahip çıkıyoruz.’’ dedi. Topaca; ‘’Bu akşam düzenlenen iftar programı vesilesi ile ben tüm sanayici işadamlarına ilimiz için yaptıkları hayırlardan dolayı teşekkür ediyorum. Böyle işadamları olduğu sürece ülkemizin sırtı yere gelmez. Ramazan-ı Şerif hayır yapmak için bir vesiledir. Ramazan-ı Şerif madden ve manen bir yenilenme ayıdır. Manen yenileneceğiz, madden de gelecek planlarımızı manevi alandaki terakkiye bağlı olarak oluşturacağız. Çalışmayı bir ibadet niyeti ile yaparak daha çok kazanacağız ve daha çok hayır yapacağız.’’dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.