Hatay Valiliği’nin koordinesinde; İskenderun Belediyesi, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Belediyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği, Antakya Ticaret Borsası ve Hatay-Der işbirliği ile, 28 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen ‘İstanbul’da Hatay Günleri’ büyük bir coşku içinde geçti.

 

Hoşgörü ili Hatay’ı, Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da anlatmak, tanıtmak ve bilinirliğini arttırmak amacıyla geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen Hatay Günleri etkinliğinin bu yıl ikincisi düzenlendi. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Kaymakam ve belediye başkanları, üç semavi dinin üyeleri, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katıldığı açılış töreniyle başlayan fuar, 01 Nisan 2012 Pazar günü Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Sarayı Haliç Salonu’nda gerçekleşen renkli görüntülerle sona erdi.

 

Fuara katılan ve bu coşkuyu vatandaşlarla birlikte yaşayan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, beraberindekilerle birlikte her fırsatta stantları gezerek vatandaşlarla da sohbet etti.Her dinden ve mezhepten insanlarımızın katılarak ortak bir coşkuda buluştuğu etkinlikte, geçmişi milattan öncelere dayanan medeniyet ve hoşgörü şehri Hatay her yönüyle İstanbul’a taşındı. Barış, hoşgörü ve kardeşlik sloganıyla gerçekleştirilen Hatay Günleri’nde, ilimizin kültürel değerleri, tarihi ve turizmi her yönüyle İstanbul halkına ve tüm dünyaya tanıtıldı.Hatay’ın tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlanması amacıyla İstanbul’daki tüketici ve yatırımcılarla biraraya gelinip, Hatay’ın kültürel, tarihsel, yöresel değerleri ve ürünleri sergilendi. İlin sahip olduğu tarih, kültür ve turizm potansiyeli ulusal ve uluslararası alanda tanıtıldı.Hatay’ın lezzeti ile dillere destan zengin mutfak kültürü ve damak tadı da İstanbul’da geniş kitlelere tanıtıldı.

 

TÜM DÜNYAYA HATAY’DAN BARIŞ VE HOŞGÖRÜ MESAJI

 

İstanbul’da Hatay Günleri, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın da katıldığı görkemli açılış töreninden sonra Galatasaray’dan Taksim’e yürüyüşle devam etti. Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na kadar yürüyen katılımcılar, çeşitli din temsilcilerinin katıldığı bu etkinlikle Türkiye ve dünyaya barış ve hoşgörü mesajları verdi. Hatay’ın sahip olduğu değerleri yansıtan yüzlerce döviz ve pankartla yürüyen Hataylı hemşehrilerimiz, İstanbullulara ve turistlere çiçekler ile Hatay’a özgü ürünler dağıttı. Hataylıların, bando eşliğinde yaptığı bu yürüyüş, binlerce vatandaş tarafından ilgiyle izlendi.

Yürüyüş sırasında, mitolojik inanışa göre “Hatay’da yaşadığına inanılan Apollo ve aşkı Defne’yi” temsilen klasik bir arabada bulunan ve başlarına defne yaprakları takan iki genç tarafından vatandaşlara defne sabunu dağıtıldı.Hatay Günleri’nin açılışı için yapılan yürüyüşe; Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Hatay milletvekilleri, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, HATAY-DER Başkanı Mustafa Kaçar’ın yanı sıra İslam dininin temsilcisi, Hıristiyan, Musevi, Ermeni ve Alevi cemaatlerinin temsilcileri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, iş adamları ve yüzlerce vatandaş katıldı.

 

 

 

73. YIL ANISINA 73 TEPSİ KÜNEFE DAĞITILDI

Cumhuriyet Anıtı’ndaki törenin ardından Taksim Meydanı’na kurulan stantta, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 73. yılının anısına hazırlanan 73 tepsi künefe vatandaşlara dağıtıldı.

Etkinliğin bu bölümüne katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, şerbetini döktüğü künefeyi dilimleyerek basın mensuplarına ikram etti.Hatay’ın asırlardır “tatlı yiyip tatlı konuştuğunu” söyleyen Bakan Bağış, Hatay’ın Alevi’si, Sünni’si, Hristiyan’ı ve Musevi’sinin nasıl yaşayacağını tüm dünyaya gösterdiğini anlattı. Daha sonra Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve diğer katılımcılarla birlikte künefe yiyen Bakan Bağış, bu sevgi, barış ve hoşgörü ikliminden duyduğu memnuniyeti ifade ederek vatandaşlarla bir süre sohbet etmesinin ardından ayrıldı.Yoğun bir katılım ile başlayan etkinlikler kapsamında, sevilen sanatçı Haydar Yılmaz konseri, Melih Berse ney dinletisi ve klasik Türk müziği konseri, davul-zurna şovu ve Samandağ Halk Oyunları gösterisi izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.İskenderun Belediyesi’nin de açmış olduğu standilgi topladı.

 

 

 

RENKLİ ETKİNLİKLER BEĞENİ TOPLADI

 

Etkinlikler kapsamında Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gala yemeği verildi. Etkinliğe sponsor olan kişi ve kurumlara plaket takdim edildi. Kurtalan Ekspres Konseri de yoğun ilgi gördü. Mehteran gösterileri, Şenköy Halk Oyunları, Aba güreşleri gösterisi, davul zurna şov, İskenderun Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibi gösterisi, Doç.Dr.SüleymanErgüner Ney Dinletisi ve Gökhan Güney konseri, Samandağ ve Şenköy Halk Oyunları gösterisi, Melis Kar Konseri, Atiye Deniz konseri, Hatay Medeniyetler Korosu konseri ve diğer etkinlikler büyük beğeni topladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.