Mağaracık ve Tekebaşı Mahallesi halkından sonra hafta sonunda Mızraklı Mahalle halkı Uzunbağ’da bulunan Hatsu binasını basarak susuzluğa karşı eylem gerçekleştirdiler. Mızraklı Mahalle halkı Hatsu’nun, Samandağ Uzunbağ Mahallesindeki dairesi önünde toplanarak susuzluğu protesto ettiler. Hatsu daire müdürleri tarafından içeri alınan vatandaşlar bizzat daire müdürlerine şikâyetlerini dile ettiler. Cuma günü öğleden sonra 14.00’da Karaçay’a giden Acirmi yolunda konvoy şeklinde hareket eden halk ‘suyu parayla satan şimdi de zam üstüne zam yapan ancak doğru düzgün su dağıtımı da yapamayan HAT-SU’yu protesto ediyoruz’ ifadesinde bulundular. mahallelinin sıkıntılarını dile getirdiği toplantıda Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Ali Deniz de bulundu. Eylemde Hatsu Yetkilileri, yaptıkları hizmeti anlatmaya çalıştı.
Hatsu bu halktan para almak için ne yaptı?
Olmayan suyun zammına isyan eden vatandaşlardan Serkan Aslan, Pakistan’dan gelen misafirine yaşadığı susuzluğun yanında fosseptik taşmasından da mahcup olduğunu dile getirerek; “bildiğiniz gibi yaz mevsiminde herkesin misafiri gelir. Susuzluktan dolayı biz misafirlerimize mahcup oluyoruz. Pakistan konsolosluğundan benim misafirim vardı. Misafirim bizim evde su olmadığı için tuvalette mahsur kaldı. Mızraklı Mahallesinde de kanalizasyon yok, fosseptik çukurları var. Evimin 23 adım arkasında kalan fosseptik çukuru doldu. Konu ile ilgili ulaştığım HATSU’dan gelen çalışanlar, ‘biz bunu vidanjörle çekemeyiz’ dediler. Ama 50 TL ödeme yapınca kuyuyu temizlediler. Öyle bir şey olur mu? Benim şahsa yapacağım ödemeyi kurum görevini yerine getirsin ona ödeyeyim, arkadaş. HATSU gelmeden önce suyumuz bize yetiyordu şimdi ise yetmiyor. Bizim suyumuz nerede ve olmayan suyun, verilmeyen hizmetin zammını nasıl yaparsınız? Kurum önce hizmet etmeli sonra hizmetin bedelini talep etmeli. Bana şimdi para verin elma sezonunda elma getireyim diye bir şey olmaz. Böyle bir zihniyetle ne ticaret, nede hizmet yapılamaz. Getirmediğiniz şeyin parasını niye tahsil ediyorsunuz? Hatsu bu halktan para almak için ne yaptı? Bana onu anlatın, zaten bizde su vardı; hem de sizden önce daha da boldu. Biz bu suyu köyümüze kendi emeğimizle getirdik” dedi…
HATSUEYLEM (1) HATSUEYLEM (2) HATSUEYLEM (3) HATSUEYLEM (5)HATSU, Anons Cihazları Çalışmıyor, Suyun Geldiğini Düdük Çalarak Bildireceğiz…
HATSU Yetkilileri, “evet doğrudur, hepimizin misafiri var. Kötü bir talihsizlik yaşanmış olabilir. fosseptik çukuruna gelince, belirli mesafede uzakta olan ve kamyonun geçemediği alansa maalesef alamıyoruz ama sizden ricam o bahsettiğiniz kişinin, sizden para alan kişinin adını verin gereğini biz yapalım. Kamyonda belli mesafede borular var o yüzden çekemez, o mesafeyi geçtiğinde çekim gücü düşer HATSU sizden tahsil ettiği paralarla size hizmet getirecek. Eskiden belli saatte suyu almıyordunuz ama şimdi suyun verildiği saatler belli. Birde kaçak kullanımlar yüzünden su var ama yetmiyor. Kaçak su kullanımı yapanlar hakkında Pazartesi günü itibari ile (Bugün) yasal işlem başlatacağız. Denetime gelinecek anons cihazlarınız çalışmadığı için sizi ancak düdükle suyunuzun bırakılacağını duyuracağız ama kaçak kullananın gözünün yaşına bakmayacağız” ifadesinde bulundular.
CHP Yönetiminin Büyükşehri Kazanmasıyla Su Sorunumuz Daha da Arttı…
‘Kendi paramızla açtığımız havuzun suyunu şuan fahiş rakamlarla satın almaktayız’ diyen Ogün Yabancı, “çok değerli köy halkım ve siyasi parti temsilcilerimiz hepinize desteğinizden dolayı teşekkür ederim. Biliyoruz ki burada olmamızın yegane temeli aslında 18. YY sorunu olan su sorunudur. Komiktir ki bu dönem özellikle CHP yönetiminin Büyükşehri kazanmasıyla sorunumuz daha da arttı. Yıllarca her seçimde bize çözümü vaat edilen bu sorun hala trajikomik bir şekilde devam etmektedir. Öyle ki 2009 yılında o dönemin Belediye Başkanımız Naim Camus önderliğinde köyün su ihtiyacı için köy halkından toplanan paralarla şuan ki havuzumuz açılmıştır. Yıllarca kendi yağımızda kavrulduk. Gün geldi susuz kaldık amma velakin hiç bir zaman bu komik su faturası rakamlarıyla karşılaşmadık.
Şimdi hepinizin önünde soruyorum bu yetersiz hizmet ve trajikomik su faturalarını hakkettik mi ?
Bir diğer saçma durum ise bu kışı bol yağmurlu geçirmemizdir. Hani su rezervlerimiz yetersiz olsa anlarız da bu durumu açıklayacak hiçbir cümle yoktur. Haftada 1 gün ve sadece 1 maksimum 2 saatliğine verilen su neyimize yeter. Vicdanlı olun biraz yeter artık. Biz ki kendi paramızla açtığımız havuzun suyunu şuan fahiş rakamlarla almaktayız. Neymiş su boruları tesisatı yapılmış. Bence yaptıkları tek şey yolları bozup delik deşik etmekten başka bir şey değildir. HATSU şirketine sesleniyoruz vicdanınız rahat mı, bu durum karşısında ne yapmamızı bekliyorsunuz? Bu durumun biran önce düzeltilmesini yetkili mercilerden talep ediyoruz. Aksi takdirde eylemlerimiz artarak devam edecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.