İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’a yönelik çalışmalar İskenderun’da hız kazandı. İşsizlik, yoksulluk ve emekçilerin haklarına ilişkin gündeme gelen yeni saldırılar nedeniyle geçmiş yıllara göre 1 Mayıs kutlamasına daha fazla önem veriliyor.

 

İskenderun’daki 1 Mayıs kutlamasına Erzin ve Dörtyol ilçelerindeki sendika, dernek, siyasi partiler, çevre örgütleri ve narenciye üreticileri de katılacak. İskenderun’da emekçiler, 1 Mayıs günü, Tayfur Sökmen Bulvarı 3 M Garden önünde saat 15.00’te toplanacak buradan sahildeki Anıt Alanı’na yürüyecek.

 

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Antakya’da 1 Mayıs kutlamasına katılırken, on bin mevcudu bulunan İSDEMİR işçilerinin 1 Mayıs’a nasıl katılacağı ise henüz netlik kazanmadı. Zira kadrolu 5 bin kadar üyesi olan Hak-İş’e bağlı Çelik-İş, henüz 1 Mayıs ile ilgili bir açıklama yapmış değil. KESK’in “1 Mayıs’ı birlikte kutlayalım, tertip komitesine girin” şeklindeki çağrıya Çelik-İş başka ilde katılacaklarını söyledi.

 

Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı ve 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Coşkun Selçuk, “Her yıl 1 Mayıs kutlaması İskenderun’da olur. Biz istiyoruz ki işçi ve kamu emekçileri ile birlikte kutlayalım. Sonuçta 1 Mayıs işçi bayramı. Ama işçi sendikaları İskenderun’da işçiden emekçiden bir yana tavır sergilemiyor. Emekten yana ciddi bir tavır göremedik” dedi.

Tüm Bel-Sen Hatay Şube Başkanı Müfit Cihnioğlu, Hatay ilinde 1 Mayıs’ın Antakya ve İskenderun olmak üzere iki ayrı yerde kutlanacağını söyledi.

 

Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Mevlüt Bulgur, Kürt sorununa demokratik çözüm, demokratik bir anayasa, işsizliğe, yoksulluğa ve zamlara dur demek, herkese iş, çalışana iş güvencesi ve insanca yaşam talepleriyle alana çıkacaklarını söyledi.

 

HDK İskenderun Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Mahmut Aydıncı da HDK olarak İskenderun halkını 1 Mayıs’a çağırdıklarını söyledi.  Hatay miting tertip komitesi de basın toplantısı düzenleyerek 1 Mayıs programını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.