Hatay bölgesinde elektrik tüketim ve kesintileriyle ilgili sorunlar, düzenlenen toplantıyla masaya yatırıldı.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz’in de katılımıyla bölgede yaşanan elektrik kesintileri, arızaları, sorunların çözümü ve kış ayında yaşanabilecek elektrik sorunları hakkındaki konular görüşüldü.
İTSO Meclis toplantısında gerçekleştirilen toplantıya Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Dörtyol Kaymakamı Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, çevre ilçe ve belde belediye başkanı TEAŞ Toroslar şirket müdürü
Mehmet Nimet Dalkır, TEAŞ 18. İletişim Tesis ve İşletme Grup müdürü Yılmaz Eğerci, Oda temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve muhtarlar katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Hatay’ın enerji tüketiminde Türkiye’de 6. sırada yer aldığına vurgu yaparak, “Hatay’da yaşanan elektrik sıkıntılarının çözümü noktasında yetkili birimlerin özveri ile çalıştığını biliyoruz. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri enerji konusu. Hatay’ın yıllık enerji tüketimi 2009 yılı içerisinde yıllık 4 milyar 800 milyar kilovat saat idi. Önümüzdeki 5 yıl için 8 milyar kilovat saat olacağını tahmin ediyoruz. Bölgemizdeki sektörlerdeki gelişmeleri de inceleyecek olursak, Hatay’ın yıllık elektrik tüketim miktarının 10 milyar kilovat saat olacağını umuyoruz. Yıllık elektrik tüketiminde ortalama yüzde 20 büyüme bekliyoruz. Hatay’ın enerji tüketiminde son 10 yıla baktığımızda Türkiye’nin enerji tüketiminde yaşanan krizlere rağmen Hatay 81 il içerisinde 6. sıraya oturdu. Bu da çok önemli” dedi.
Ardından söz alan TEAŞ 18. İletişim Tesis ve İşletmeler Grup Müdürü Yılmaz Eğerci, sinevizyon destekli olarak İskenderun Körfezi başta olmak üzere Antakya ve bölgede yaşanan elektrik kesintileri, yatırımlarla ilgili bilgiler verdi.
Toroslar EDAŞ Şirket Müdürü Mehmet Nimet Dalgır ise, toplantıda bölgede yapılan yatırımlar ile ilgili açıklamalar yaptı. Toplantıya gelen muhtarlar başta olmak üzere İskenderun’lu sivil toplum kuruluş temsilcilerinin voltaj düşüklüğü ile meydana gelen elektrik kesintileri, elektronik cihazların yanması ve insanların TEDAŞ yetkililerine ulaşmakta zorluk çekmeleri konuları görüşüldü.
İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek de, toplantıda elektrik kesintileri ve bu kesintilere bağlı olarak elektronik cihazların önemli derecede zarar gördüğüne vurgu yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.