Av. Bülent Akbay
“MKÜ disiplin kurulu üyeleri kendilerini hakim, savcı yerine koymuşlardır”
Av. Bülent Akbay, yaptığı yazılı bir açıklamayla MKÜ disiplin kurulu üyelerini aldıkları kararlar nedeniyle eleştirdi. Av. Akbay’ın konuyla ilgili açıklamasının giriş bölümünde
“Mustafa Kemal Üniversitesi Disiplin Kurulu üyeleri Dört’ü Profesör İkisi Doçent ve biri yardımcı Doçent olmak üzere 7 kişiden oluşuyor. Bu ‘yedi çakma samuray’ arasında dekan olanı bile var. Bu kadar akademisyenin bir araya geldiği ortamda bilim ve insanlık adına bazı konuların konuşulacağı ve topluma ışık saçacaklarını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. O eskidendi” dedi.
Av. Bülent Akbay açıklamasının devamında ise şu görüşlere yer verdi;
“Bu günlerde bilim yuvalarında, tarikatların yoğun kadrolaşması, üniversiteleri adeta bilimin ve özgür düşüncenin kıyıldığı mezbahaya çevirdiler. Bu ülkenin aydınlık fikirlerine sahip gençleri, sırf körü körüne itaat etmeyi ve kurbanlık koyun olmayı ret eden tutumlarından dolayı binbir zorlukla kazandıkları üniversitelerinden koparıldılar.
Geçtiğimiz hafta can güvenliği talep eden bir basın açıklaması yaptıkları için 7 öğrenci okullarından atılırken 60’a yakın öğrenci bir ay ile iki yarı yıl okullarından uzaklaştı. Yüzlerce öğrenci hakkında ise devam eden soruşturmalar varmış. Bu haberleri duyunca kulaklarımıza inanamadık. Mustafa Kemal Üniversitenin akademik kadrolarının büyük bir iştahla imzaladığını öğrendiğimiz bu kararların örneğine 12 Eylül darbesinin karanlık günlerinde dahi rastlanmadı. Vicdansızlığı, akıl tutulmasını, bilime ve insanlığa açıkça ihaneti içeren bu ceza kararlarını savunmak neredeyse imkansız.
Öğrenciler, 9 Mart’ta üniversitede kampus içerisinde arkadaşlarının poşu taktığı gerekçesiyle önce sözlü tacize uğradığını, sonra da silah göstermek suretiyle tehdit ve hakarete maruz kaldılar. Bu saldırı neticesinde yaptıkları basın açıklaması nedeniyle soruşturma başlatılmış ve bu soruşturmalar neticesinde öğrenciler ceza yağmış. Hemen ardından Üniversite idaresi ve polis cadı avına başlatmış. Böylece devrimci demokrat yurtsever öğrencileri üniversitelerden sindirmek, yıldırmak ve tasfiye etmek için düğmeye basmışlar. Bu da yetmezmiş gibi bazı idareciler sınıfta soruşturmalarda ismi olan öğrencilerin derslerine girmemesini ve derslerinden geçemeyeceği söyleyerek akademik ahlakın tüm kural ve ilkelerini paspasa çevirmişlerdir.
Mustafa Kemal Üniversitesi disiplin kurulu üyeleri kendilerini adeta hâkim, savcı ve polis yerine koyarak Anayasa tarafından korunan temel hak ve hürriyetlerden düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal etmişlerdir. Basın açıklaması yapmak hiçbir kurum ve kuruluşun iznine tabi değildir. Basın açıklaması ifade özgürlüğünü kullanmanın en yaygın araçlarından biridir. Bu sebeple Üniversiteleri babasının çiftliği sanan sözde akademisyenlere öğrenci gençliği emir-kulu yapamayacaklarını hatırlatma ihtiyacı hasıl olmuştur. Efendilerine yaranmaya çalışanlar öğrenci gençliğin özgür ruhuna kilit vuramayacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.