Günümüzde giysiler modaya göre şekillendiğinden, günlük kullanımda geleneksel kıyafetler terk edilmiş olmalarına rağmen yöresel özellikler taşıdıklarından önemlidir. Resmi bayram ve törenlerde, özel günlerinde,şenliklerde,karşılamalarda,festivallerde,uğurlamalarda ve ilimizin temsil edildiği hemen her yerde sergilenmektedir.
Bu kapsamda ARSUZ Nardüzü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Yeşim YEŞİLOĞLU KÖYBAŞI, Traditional Clothing(Geleneksel Kıyafetimiz) adlı eTwinning | ESEP projesiyle geçmişten günümüze kıyafetlere öğrencileriyle ışık tutmaya devam etmektedir. Proje İTALYA’dan ‘IIS Gregorio da Catino Poggio Morteto’; ÜRDÜN’den Arawda Kız Ortaokulu, İSKENDERUN Sahil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla ,çeşitli etkinliklerle devam etmektedir.
Bu projeyle ;kıyafetin tasarımı, teknik çizimi, kumaşı, dikimini ve tarihini anlatarak geçmişten günümüze yörenin taşımış olduğu somut bir göstergesi olan kıyafetimizi kültürlerarası etkileşim içerisinde tanıtımına katkı sağlanmaktadır.
Ahilik Kültürü ve Bilincini kazandırma kapsamında geçmişten günümüze kıyafetlerin geçirdiği evreler, değişimler, farklılıklar ve meslek bilincinin giyim teknolojileri açısından değişimini tanıtmak, bilgilendirmek ve mesleki gelişime farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla projemize Esnaf,Terzi ve Moda Stilisti ‘Sedef GÜLER’ öğrencilerimizle yaptığı söyleşi ile destek olmuştur.
Traditional Clothing(Geleneksel Kıyafetimiz) adlı proje ile eğitim ve üretim arasındaki köprü olmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.