Bu haber özellikle hamile bayanları ve eşlerini çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü hamile kadınların özel hastanelere giderek ne kadar para harcadığını iyi bilenlerdeniz. Genel Sağlık Sigortası’na göre özel hastaneler hamilelerden muayene, tedavi ve tetkik parası isteyemeyecek. Yani hamilelerin tedavi ve tetkikleri özel hastaneler bile olsa ücretsiz.

Yani ister devlet ister özel, hamilelere tamamen bedava..

Ama bunu bilen kaç kişi ki…

Bunu bilmeyen anne adayları ne yapacak?

Anne adayları şaşkın..

Bölgemizdeki özel hastanelerde eşlerini veya yakınlarını muayene ettiren vatandaşlar, özel hastanelerde yüksek miktarda tetkik ve tedavi için fark ücreti ödediklerini belirtiyorlar.

Peki neden özel hastaneler hamilelerden binlerce lira ücret alıyor?

Çünkü hastaneler yasayı değil, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan tebliği dikkate alıyor ve uygulamayı bilmeyen hamilelerden de ücret tahsil ediyor. Özel hastanelerden bu gibi durumlarda ayrıntılı fatura almak gerekiyor. Çünkü bu faturalar kanıt olarak özel hastanelerin aleyhine kullanılabilecek.

Aslında kanuna göre hamilelik ve doğumlarla ilgili muayenelerden muayene ücreti ve ilave ücret bile alınamaz. Ama kısa adı SUT olan Sağlık Uygulama Tebliği bunu göz ardı etmiş. Hamile kadınlardan gittiği özel hastaneler, Sağlıkta Uygulama Tebliği’ndebelirtilen rakamlardan fazla para alabiliyor.

Anne adayları Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile şikayette bulunursa, ödemiş olduğu tedavi, muayene ve tetkik ücretlerini geri alabilecek. Çünkü o özel hastane ceza ödemek durumunda kalacak.SGK’nın özel hastanelere bu noktada dava açtığı ve davayı kazanması halinde, özel hastanelerin şikayette bulunan hamile kadınlara fark ücretlerini ödeyecekleri edinilen bilgiler arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.