Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki çadır kentte bulunan sığınmacılardan bir grup, kendilerine battaniye ve yatak gibi malzemeler verilmediğini öne sürerek oturma eylemi başlattı.

Suriye’deki iç çatışmadan kaçarak Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki çadır kentte bulunan battaniye ve yatak gibi malzemelerin ilk gelen sığınmacılar tarafından satılması, yeni gelenleri mağdur etti. Reyhanlı ilçesindeki çadır kentin önünde oturma eylemi başlatan Suriyeliler, kendilerine battaniye ve yatak gibi malzemeler verilmediğini öne sürdü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, taleplerinin yerine getirilmesini, aksi takdirde Suriye’ye geri döneceklerini ifade etti.

Yaklaşık bir haftadır Türkiye’ye giriş yaptıklarını söyleyen Suriyeliler, özellikle Arap Birliği’nin kendilerine sahip çıkmasını istedi. Suriyelilerden Muhammed ve Ahmed isimli şahıslar, “Suriye’den gelip Türkiye’ye sığındık. Bize battaniye, eşya vermiyorlar. Bize diyorlar ya Suriye’ye dönün ya da bu şekilde burada yaşayın. Talebimiz battaniye verilmesidir. Arap Birliği bize yardım etsin. Taleplerimiz yerine getirilmezse Suriye’ye geri döneceğiz. Suriye’ye geri dönersek de ölürüz” dedi.

Çadır kent yetkilileri ise grubun Kilis’e gitmek istediğini belirterek, “Kilis’te yer yok. Kilis’tekiler 3-4 gün sonra ancak bize yer konusunda bilgi verebilecekler. Burada birazdan battaniye ve yemek gelecek” dediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.