Kıymetli anne babalar dikkat ettinizmi çocuklarınızla bir topluma girdiğinizde uzun sohbet edemediklerini,soru sorulduğunda sıkıldıklarını ,göz teması kurmadan iletişim kurmalarını,ortamdan sıkıldıklarını vs.Bunların hepsi uzak gelmiyordur eminim sizlere de.Nedeni mi??? Tabiki sorumlu 3T((tablet telefon televizyon))Farkındamısınız duygusal zekadan uzak bir nesil yetişiyor.Kendini ifade edemeyen,uzun cümleler kuramayan,duygularını emojilerle anlatmaya çalışan bir nesil……Okumayı sevmeyen sorgulamayan hazırcı ve bencil bir nesil yetişiyor yazık ki.Sebep bizleriz biz anne babalar…. Bu konuda ne kadar hassas davranabiliyoruz ne kadar mücadele edebiliyoruz düşünelim.Nacizane tavsiyem bu gidişata dur diyelim hemen bu günden itibaren .Anne baba olarak en büyük sorumluluk bizlerde unutmayalım.Ne mi yapabiliriz?????
1-Çocuğunuzla günlük yarım saat okuma saati yapın.
2-Bir konu belirleyip o konu hakkında tartışın ve bunu ustaca yapmaya çalışın.
3-Çocugunuzu günlük tutmaya yönlendirin.
4-Kelime ve hafıza geliştirici oyunlar oynayın (isim şehir bulmaca vb)
5-Bir obje verin ve o objeyi 10 farkli cümle içinde anlatmasını sağlayın mesela.
6-Ülkeler şehirler iklimler hakkında konuşun, yaptığınız seyehatlerle ilgili çıkarımlarda bulunun.( Ýaş grubuna göre seviyelendirerek)gibi bu maddeleri sizler daha da zenginleştirebilirsiniz.
Çocuğuzla hayal kurun ona hayal kurmayı öğretin,hayal gerçeğin provasıdır (benim meşhur sözüm)Kelime dağarcığıni geliştirir bu etkinlikler.
Unutmayın ki 400 kelimelik hafızayla yaşayan ve düşünen biri 5000 kelimeyle düşünen ve yaşayan birini anlayamaz hissedemez….

ŞÜKRAN UZUN.
#Annecocukegitimi
#Egitimhayattir
#meb

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.