Vicdan ve merhamet her kalbe misafir olmalı …

Hazır 11 ayın sultanı ramazan gelmişken şu zekat ve fitre işini iyice araştırmak istedim . Acaba ben zekatımı ve fitre mi hayvanlar için kullanabilir miydim ?

Araştırdım ve gördüm ki bu mümkün değil.
Allah Teala zekat verilmesi gereken yerler hakkında şöyle buyurmuş ;

“Zekâtlar, Allah’tan bir farz olarak, ancak fakirlere, düşkünlere, zekât toplayan görevlilere (memurlara), kalpleri (gönülleri) İslâm’a ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda savaşanlara ve (muhtaç kalmış) yolculara mahsustur.”

Bu konu elbette ki tartışmaya açık değil ancak ,  içimde bir şey buna inanmak istemedi. Çünkü bize can veren Allah aynı şekilde hayvanlara da bir yaşam hakkı sunmuştu. Öyle ki geçmişte peygamberlerimiz bu konuda oldukça hassas davrandılar. Deveye gücünden fazla yük yükleyene ceza verildi, yine üzerindeyken deveye beddua eden, devenin üzerinden indirildi. Göklerde ve yerlerde olanın sahibi olan Allah’ın merhameti nasıl olurdu da ayırt edici olabilirdi. Onun merhameti her şeye eşit!

Nitekim din bilgisine ve merhametine inandığım bir büyüğüme sordum.

Şöyle dedim ; “Biz insan olarak ağzımız var,  dilimiz var , çalışıp para kazanabilecek yeteneklere sahibiz. Aç kalsak çalar bir kapıyı bir kuru ekmek isteriz . Neticede konuşabiliyoruz . Hayvanların ağzı var ama dili yok , çalışıp para kazanamaz, canı yansa söyleyemez.  Neden bu bağışlarımızı onlara yapamıyoruz ?!  Üstelik gördükleri zulüm ortada.

Cevabımı aldım ;  Çünkü onlar zaten Allah’ın bize emanetiymiş. Biz onlara bakmakla yükümlüymüşüz.

“Peki ” dedim,  “sen iman eden biri olarak kaç kere kapının önüne su koydun , kaç kere mama verdin ?”

Evet , hiç yapmamıştı !  “Şimdi” dedim “hangimiz daha müslümanız ? ”

 

Güldük …

O günden sonra hayvanları beslemeye başladı.

Yaradan hayvana gösterilen merhametin karşılığını şöyle buyurmuş; Her yaş ciğer (sahibi) için bir ecir vardır.

Bu konu bana göre vicdan merhamet meselesi.

Ama şunu da biliyorum ki bir çoğumuzun içinde potansiyel hayvan sevgisi var ama farkında bile değil. Nereden mi biliyorum ? Kendimden! Hayvan sahiplenene kadar bu
denli savunucusu olacağını bilmiyordum 🙂

Şimdi bu potansiyel kalplere sesleniyorum !  Hadi bir iyilik yapın yüreğiniz çiçek açsın.

Barınakları ziyaret edelim , giderken mama da götürelim. Sokak hayvanlarımıza merhamet edelim , besleyelim , Satın almayalım , sahiplenelim . Sevelim sevelim çok sevelim …

Gülçin Barda

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.