Yurtdışı eğitim olanakları konusunda Çiğdem Ünsal – Eğitim ve Danışmanlık Firması’ndan Yurtdışı Üniversite Eğitim Programları hakkında kurucu Çiğdem Ünsal’dan bilgi aldık: Günümüzün hızla globalleşen dünyasında sadece Türkiye için değil,tüm dünyada öğrencilerin dolaşımı,farklı ülkelerde ,farklı bir kültürü ve dili öğrenerek,eğitim almaları kendi ülkelerinde eğitim almaları kadar doğal ve gereklidir .Ülkemizin giderek büyüyen genç nüfusu ve buna bağlı olarak gelişemeyen eğitim olanakları ve üniversite sayısı artık ülkemiz gençlerinin çoğu için üniversite eğitimini yurtdışında almayı ihtiyaç haline getirmiştir. Ülkemizde her yıl 1.5 milyondan fazla genç üniversite sınavlarına hazırlanmakta, ancak bu öğrencilerin sadece üçte biri örgün eğitim veren bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmaktadır. Ülkemizin bu sayıda öğrenciye yetecek miktarda üniversiteye sahip olması en azından kısa sürede mümkün olamayacağından, yurtdışında eğitim almak aslında mecburen değerlendirilmesi gereken bir seçenektir. Avrupa Birliği üniversitelerinde eğitim almak, yukarıdaki tespitler doğrultusunda gerçek bir çözümdür. Bu seçenekleri bilinçli olarak değerlendirmek, vereceğiniz kararlarla geleceğinizi oluşturduğunuz bu günlerde size doğru yolu gösterecektir. Sonuç olarak günümüzde LYS sınavı yüzünden lise mezunu olarak kalmak kesinlikle bir kader değil, sadece bir tercihtir. Üniversiteli olmak istediğiniz sürece size en uygun seçeneği mutlaka bulacaksınız.

27 - 15ALMANYA VE AVUSTURYA’DA ÜNİVERSiTE
Almanya ve Avusturya ekonomik ve akademik açıdan en fazla tercih edilen ülkelerdir. Üniversitelere yerleşmek için öncelikle Türkiye’de kazanılacak bölüm, Almanya da okunmak istenen bölümle aynı olmaktadır. Devlet , özel ya da Vakıf üniversitesi farketmez. Almanca dil eğitimizden sonra ilk yılı okumak üzere bölüme başlıyorsunuz. Üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Hazırlık ile birlikte 4 yıl sürmektedir. Mezuniyet sonrası 1 yıl staj 1 yıl da çalışma hakkınız olacaktır. Üniversiteler Almanya da ücretsizdir. Konaklama ve yaşam giderleri için 350-500 euro arasında bir harcama yapılmaktadır.
MACARİSTAN’DA ÜNİVERSİTE
Standartların birbirine yakınlaştığı günümüzde artık yurtdışında eğitim denilince akla sadece İngiltere ve ABD seçenekleri gelmiyor.Avusturya ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri ve özellikle Avrupa Birliği sürecinde birliğe dahil olan Macaristan,Romanya, Polonya gibi doğu Avrupa ülkeleri, halihazırda çok köklü olan eğitim potansiyellerini tüm dünya ile paylaşıyor.
Avrupa Birliği çatısı altında standartları eşitlenen ve yüksek kalitede eğitim olanakları sunan bu ülkelerde eğitim almak hem kayıt koşullarının uygunluğu hem de ekonomik olarak erişilebilir düzeyde olmaları nedeniyle birçok bakımdan Türkiye’de eğitim almaktan çok daha avantajlı hatta gerekli hale geldiler. Öte yanda Rusya , Ukrayna gibi ülkeler de eski Sovyetler Birliği döneminden miras kalan teknik eğitim üstünlükleriyle özellikle uçak mühendisliği, uzay teknolojileri vb. bazı bölümlerde mevcut en iyi seçenekler olmaya devam ediyorlar.

Bu eğitim programlarının detayları Çiğdem Ünsal Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı email: zchunsal@gmail.com, 0326 617 18 78 nolu telefondan ve 0 532 438 48 58 nolu GSM’den öğrenilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.