1Alınan bilgiye göre Apaydın köyünde Dönmez ve Çağatay aileleri arasında ‘araç park etme’ nedeniyle tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi nedeniyle silahlar çekilirken kavga ortasında kalan 18 yaşındaki Abdulkadir Çağatay hayatını kaybetti. Kavganın ardından bölgeye çok sayıda jandarma gönderilirken köydeki gerginliğin devam etmesi üzerine, yetkili makamlar Dönmez ailesinin geçici süre ile köyden ayrılması tavsiyesinde bulundu. Dönmez aileleri yanlarını alabildikleri eşyaları alarak Antakya’ya taşındı. Apaydın köyünde buna rağmen sular durulmadı. Dönmez ailesine ait evler önce kimliği belirsiz kişi yada kişilerce taşlandı, eşyalar yağmalandı. Güvenlik güçlerinin olaya müdahalesinin ardından olaylar biraz olsun yatışırken, gece yarısından sonra Dönmez ailesine ait 34 ev ve bir TIR kundaklandı. Yaşananlar nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kalan Dönmez ailesinin fertleri Antakya merkezdeki yakınlarının yanına sığındı. Ekmek teknesi TIR’ının yakıldığını anlatan Emrah Dönmez, “Bir buçuk aydan beri 200-300 kişinin evi yakıldı. Yetkililerin buna dur demesi lazım.” dedi. 17 yaşındaki bir genç ile karşı aileden birinin sürtüşmesi nedeniyle kavganın baş gösterdiğini anlatan Dönmez, bu güne kadar iki aile arasında herhangi bir sorun yaşanmadığı aynı sofralarda oturduklarını söyledi. Emrah Dönmez yaşananları şöyle anlattı, “17 yaşındaki bir gençle bir muhtarın sürtüşmesi sonucu bu olaylar oldu. Yani bu kadar basit bir şeyden bu olayın bu kadar büyütülmesinin sebebi ne? Bu adamların dertleri ne? Bu adamların daha önceden bize karşı bir kinleri mi vardı? Bugüne kadar her gün evimizde soframızda yemek yiyen insanlardı bunlar, 17 yaşındaki bir çocuğun ona saygısızlık yapması sonucu 34 tane evin yakılması bu kadar basit mi? Bu kadar insan 200-300 kişinin dışarıya atılması basit mi? Olayın kaynaklanma sebebi dediğim gibi 17 yaşındaki bir gencin muhtara saygısızlık yapması. Biran önce bu iş çözülsün. Jandarma komutanı, vali, kaymakam herkesin haberi var bu 30 evin yakılmasından. Bu konu biran önce çözülsün, yoksa bu iş büyüyecek. Çünkü insanların tahammülü kalmadı.” Yaşananların sona erdirilmesi için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in devreye girmesini isteyen Mustafa Dönmez ise “Büyüklerimiz yani Adalet Bakanı’ndan Cumhurbaşkanı’na kadar, buna bir çare bulsunlar. Evimize dönmeyi istiyoruz. Evlerimize geri dönmeyi istiyoruz. Araya girsinler bu kini nefreti ortadan kaldırsınlar.” dedi.

DÖNMEZ AİLESİNİN KADINLARI GÖZYAŞI DÖKÜYOR
Devlet yetkililerinin gelip hallerini görmesini isteyen Hatice Dönmez ise “Perişan durumdayız. Biri hata yapmışsa 300 kişinin suçu nedir? Kadınlar, çocuklar ortada kaldı. Akrabalarımızın yanına sığındık. Adalet Bakanımız bu iki aileyi görsün.” diye konuştu. Yaşananlardan etkilenen ve evlerini terk etmek zorunda kalan Dönmez ailesinin çocukları ise halen tedirgin. Yaşadıklarını gözyaşları içerisinde anlatan küçük bir çocuk, “Evlerimizi yaktılar, babam hapiste. Ne yapacağımızı şaşırdık.” ifadelerini kullandı.

MUHTAR ÖMER ÇAĞATAY: KİMSENİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMAM
Apaydın Köyü Muhtarı Ömer Çağatay ise yaşananlardan dolayı üzgün olduklarını söyledi. Telefonla bilgi veren Muhtar Çağatay, Dönmez ailesine bir müddet daha köyden uzak durmalarını tavsiye etti. Çağatay, “40 günlük bir olay. İki taraftan da yaralılar var. Herkesin köye gelip evlerine yerleşmesini isterim. Ancak ortada bir ölü 18 yaralı var. İnsanların acısı taze. Eğer o insanlar şer istiyorsa gelsinler. Ama şerri kırmak istiyorlarsa köyden bir müddet uzak dursunlar, çünkü burada ben muhtar olarak kimsenin güvenliğini sağlayamam. Bende insanların mağdur olmasını istemem. Ama ortada bir ölü var. Bu durumda köye gelmeleri demek yeni olayların başlaması demek. Zaten valiliğimizde bu yüzden aileden evlerini boşaltmalarını istedi. Kimsenin burnu kanamasın diye.” dedi. Köyde yaşananlar hakkında yetkili makamlar herhangi bir açıklama yapmadı. Kavga sırasında silahla bir kişinin ölümüne neden olduğu iddia edilen Ahmet Dönmez, tutuklanırken soruşturmanın sürdürüldüğü ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.