Arsuz’da bahar coşkusu bir başka

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

30 Mart Ğid Sabatağş Bayramı seremonisi, Hatay’ı Arsuz’da buluşturdu

Arsuz’da bahar coşkusu bir başka

Arsuz Belediyesi, ilçede kutlanan ve baharın gelişini simgeleyen iki bayram arasındaki zaman zarfında bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceği Bahar Şenliği etkinliklerinin açılışını 30 Mart Ğid Sabatağş Bayramı seremonisiyle yaptı. Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın ev sahipliğinde Akçalı Hizmet Binası’nda gerçekleşen bayramlaşmada protokol üyeleri ve halk, yeniden canlanmaya başlayan doğanın insanlara sunduğu bolluğu, bereketi, sevgiyi bayram tadında hep birlikte coşkuyla yaşadı. Baharın gelişini simgeleyen bayram seremonisi leyleklerin geçişiyle hem daha da renklendi, hem de günün önemine daha çok dikkat çekti.

Baharı karşıladılar
Bayram kutlamalarına CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ve eşi Emine Sarı, Arsuz Garnizon Komutanı Cengiz Çoban, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve eşi Selda Culha, Arsuz İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Emin Albayrak, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Emniyet Müdürü Halil Karabacak, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin Dudu, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, Hatay Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, mahalle muhtarları, kamu kurum ve temsilcileri, CHP Hatay Milletvekili Aday Adayları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, işadamları, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. Akçalı Hizmet Binası’nda verilen kahvaltıda, protokol üyeleri bayramın simgesi olan yumurtaları tokuştururken oldukça renkli görüntüler oluşturdu.

“Bahar Bayramını, doğanın canlanmasına ve insanlığın kardeşliğine adıyoruz”
Arsuz’daki farklı dil ve dinlerin bir arada kardeşçe kutladığı bayramların kültürel değerleri zenginleştirdiğini, mevcut saygı, sevgi ve hoşgörü iklimini daha da pekiştirdiğini ifade eden Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, “Bu yıl üçüncüsünü kutlamakta olduğumuz bahar şenliklerimize hoş geldiniz. Sevgili dostlar; bahar tüm coşkusu, güzelliği ve bereketiyle geldi ve baharın ilk bayramı 30 Mart Ğid Sabatağş’ı yaşamın doğuşuna, doğanın canlanmasına ve insanlığın kardeşliğine adayarak kutluyoruz. Bu bayram medeniyetlerin beşiği olan bu topraklarda farklı halklarda, farklı zamanlarda, farklı isimler alarak kutlana gelmiştir. Bölgemizde yüz yıllardır kutlanan bu bayramlar bizim geçmişimizi, kültürümüzü ve atalarımızı hatırlamanın; geleceğimizle kendi benliğimizle bir temele oturtmanın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bayramlarımızı yaşatacağız, atalarımızın hatıralarına saygımızı eksik etmeyeceğiz. Dünyaya umut, sevgi ve barış mesajını buradan verelim. Arkadaşlar tarihi bir tesadüftür ki ilçe belediyemizin kuruluşu böyle bir bayram gününe denk geldi. Biz Arsuz Belediyesi Ailesi olarak bunu tarihsel bir mesaj olarak alıyoruz. Bu mesajın hakkını vermek için, bayramların, kardeşliğin medeniyet kadar eski olduğu bu yerde sonsuzca yaşaması için bize düşen görevleri yerine getireceğimizden kimsenin bir şüphesi olmasın. Bayram coşkusu ve sevgisiyle sizleri selamlıyor, herkese iyi bayramlar diliyorum” derken, üç ayların habercisi kabul edilen Regaip Kandili’nin de aynı günde denk geldiğini belirterek, İslam Alemi’nin kandilini kutladı.

“Bu birliktelik bizi en iyi yere taşır”
Arsuz’da ilk kez 30 Mart Ğid Sabatağş Bayramı seremonisine katılan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ise kültürel değerlerin geleceğe aktarılmasının görev olduğunu belirterek, “Medeniyetler şehri Hatay’ın güzide ilçesi, iklimi gibi insanı da sıcak Arsuzumuzun güzel değeri olan bahar şenlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyuyor, hepinize hoş geldiniz diyorum. Medeniyetlerin beşiği, çok eski bir yerleşim yeri ve aynı zamanda da çiçeği burnunda bir ilçe olan Arsuz’da üç aydır görev yapıyorum. Çeşitli vesilelerle buradaki hazırunun bir kısmı ile çeşitli etkinliklerle bir araya geldik. İlçemizin en güzelini en iyisini yapmak adına girişimlerde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Şahsım ve ilçem adına sıcak yaklaşımınızdan dolayı herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Başarı bir ekip işidir. Bu birliktelik bizi en iyi yere taşıyacaktır. Bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Milli – manevi değerlerimizi, kültürümüzün gereklerini, birlikteliği, kaynaşmanın simgesi olan bu tür etkinlikleri unutturmamak ve bizden sonraki nesillere taşımanın görevimiz olduğunu düşünüyorum. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanımızı ve emeği geçen herkes tebrik ediyor, kandilinizi kutluyor ve bayramın güzelliklere, huzura, mutluluklara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Arsuz Belediyesi, bayram kutlamalarına önemli bir katkı sundu”
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da, güzel bir bahar sabahında ve geleneksel bir bayram gününde Arsuzlularla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Doğanın yeşermesi, baharın gelişi, diriliş, tohumların yeniden hayat bulması ve tüm bunları simgeleyen yumurta ve böyle bir bayram bölgemizde uzun yıllardır kutlanıyor. Ama son üç yıldır Arsuz Belediyemiz önemli bir katkıda bulundu. Hem bayram geleneğinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması, hem de Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması anlamında önemli etkinliklerle bayramı kutlamamıza vesile oluyor. Bu nedenle başta Arsuz Belediye Başkanımız Sayın Nazım Culha’ya ve belediyemize teşekkür ederim. Bugün çok güzel bir tesadüf, bahar bayramı Regaip Kandili ile aynı güne denk geldi. Herkesin kandilini kutluyorum. Kışın bitmesi anlamına gelen bahar bayramının hem bölgemizde, hem ülkemizde, hem de ülkemizdeki kışı bitirip yazı getirmesini diliyorum” dedi. Protokol üyeleri daha sonra, esnafın stant açarak, ürünlerini satışa çıkardıkları panayır alanını gezdikten sonra halkın bayramını kutladı ve bayramın birlik ve beraberliğe vesile olmasını temenni etti. Panayır alanındaki stantları gezen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’ya esnaflar yoğun sevgi seli gösterirken, çeşitli hediyelerde takdim edildi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.