Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti’nin İskenderun’daki seçim bürosu açılışının ardından, İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği (İSSİAD) tarafından düzenlenen “Ülkemizde Ekonominin Bugünü ve Geleceği” konulu konferansa katıldı. MKÜ İskenderun Mustafa Yazıcı Konservatuarı’nda düzenlenen konferansta konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik gelişmelere değindi. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren İSSİAD Başkanı Recep Atakaş, siyasi istikrar olmadan, ekonomik istikrarın olamayacağına dikkat çekti. Tüm dünyada yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen Türkiye’nin son 10 yılda gerçekleştirdiği yapısal reformlardan ötürü durağanlık yaşamadığına işaret eden Atakaş, siyasi istikrarın bozulmaması temennisinde bulundu.
TÜRKİYE’NİN KAMU BORCU DÜŞÜK SEVİYELERDE
12123Dünya ekonomisinin özellikle son 4-5 yıldır zor günlerden geçtiğini belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD’nin finans sektöründe başlayan krizin hem ABD ekonomisinin tümüne hem de Avrupa’ya ve pek çok ülkeye yayıldığını söyledi. Türkiye’de 2002’den bu yana hızlı bir gelişme, kalkınma ve yüksek bir ekonomik büyüme yaşandığını vurgulayan Babacan, bundan sonraki 10-20 yıllık dönemde Avrupa’nın en hızlı büyüyecek ekonomisinin Türkiye olacağını pek çok uluslararası bağımsız kuruluşun tespit ettiğini ifade etti. Babacan, 2002’de devlet borcunun 3’te 2’sinin döviz borcu olduğunu hatırlatarak, “Kur arttığında hemen devletin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği soru işareti geliyordu. Kur arttığında anında Türkiye’nin risk primi artıyordu, Türkiye’nin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği riski birden çoğalıyordu. Şimdi öyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu. Küresel ekonomideki dalgalanmaya dikkati çeken Babacan, “Son 2 aydır yaşadığımızın daha şiddetlisini 2006’da bir ayda yaşadık. Ama o günleri hatırlamıyoruz. Çünkü temeller sağlam, dalga oldu ama çabuk atlatıldı ve yolumuza devam ettik. İnşallah bu dönemleri de böyle düşünmek lazım. Özellikle 17 Aralık’tan bu yana yaşadığımız süreç önemli. Ama işin özüne bakıldığında şunu görmek lazım. Siyasi istikrar, güven ekonominin olmazsa olmaz unsurlarıdır.” Yargının bağımsızlığını çok önemsediklerini belirten Babacan, “Ama yargının tarafsızca karar verebilmesi için oluşturulan o bağımsızlık alanını, bir grup, belli bir sayıda insan, eğer kendi ideolojisi, hedefleri amacıyla kullanmaya başladıysa, işte o noktada birilerinin ‘dur’ demesi lazım. Bağımsızlık alanını taraflı ve amaçlı bir şekilde birileri kullanmaya başladıysa buna da izin vermemek gerekiyor” ifadelerini kullandı. Hiç kimsenin denetimsiz olamayacağını, devlet denetiminde şeffaflık ve hesap verebilirliğin çok önemli olduğunu ifade eden Babacan, herkesin denetlenebilmesi gerektiğine işaret etti.
Konuşmaların ardından İSSİAD Başkanı Recep Atakaş, Başbakan Yardımcısı Babacan ve Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin’e günün anısına bir hediye takdim etti. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, eski Adalet Bakanı ve Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, İSSİAD Başkanı Recep Atakaş’ın da konuşma yaptığı toplantıya, iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.