Av. Bülent Akbay’ı ofisinde ziyaret ettik ve kendisinden yerel ve genel bir değerlendirme aldık. Sözlerini sakınmayan, gelişmelere eleştirisel yaklaşan Av. Akbay öncelikle yerel yönetimin hizmetlerine değindi ve özetle;
“İskenderun Belediye Başkanı ve idaresinin yönetiminde İskenderun’a yönelik hizmetlerde bir artış görülmüyor. Seçim bildirgesinde ileri sürülen ve halka vaat edilen icraatları gözlemleyemedik. Eleştiriler karşısında belediye hizmetlerinde son zamanlarda bir kıpırdama varmış gibi gözükse de Ak Parti hükümetinin Hatay’da kaplumbağa hızıyla yaptığı hizmeti, İskenderun Belediyesi de kaplumbağa hızıyla yapmaktadır. İskenderun Belediyesi mevcut idaresi bırakın geleceği planlamayı, bugünü bile planlayamıyor. Yerel basından takip ettiğim kadarıyla başkanın diline doladığı suyu, çeşitli mahaller göremiyor, kullanmıyor ve kimi mahalleler, meskenler su sıkıntısı çekiyor” diye konuştu.
Av. Akbay, CHP’de yıllardır süre gelen bazı sıkıntıları da açık sözlülükle ifade ederek “CHP’de güç odaklarının stratejileri ve endirikalarıyla şekillendirilen parti faaliyetleri ne yazık ki halen devam ediyor. Bu partide birilerinin çantasını taşımayı, birilerinin adamı olmayı, parti ve siyasi faaliyet olarak görenlerin etkili olduğunu gözlemliyorum. Parti içindeki güç kavgası yapanların bunu halka hizmetmiş gibi gösterme çabaları halkın ve parti tabanının gözünden kaçmıyor. Bundan böyle bu halka kimse kişisel ihtiraslarının peşinde koşanların ve koltuklarını koruma kaygısında olanların dayatmaları, emri vaki uygulamaları halka hizmet olarak yutturulamaz. Siyaset halk, toplum ve güzellikler için yapılır. Siyaset toplumsal sorunlara çözüm üreten projelerle cesaretle yapılır. Yeni seçilen Hatay İl Teşkilatı’nın geçmişteki tüm çekişmeleri geride bırakarak, 7’den 70’e tüm Hatay halkını kucaklayacak çalışma ve projelerle gündemi işgal etmelerini, hepimize düşen sorumlulukları hatırlatarak halka hizmet yönünde, öncülük yapmasını istiyorum” dedi.
Sosyal patlamalar cezaevlerinden başlamıştır
Genel gündemi de kendi penceresinden yorumlayan Av. Bülent Akbay, hükümetin ülkeyi kötü yönettiğini iddia ederek “Türkiye’nin kötü yönetilmesinden dolayı, suç istatistikleri yukarıya seyrinden dolayı cezaevlerinde ciddi bir yığılma ve sıkışma hasıl olmuştur. Suç oranları Türkiye’nin iyi yönetilmediğine işaret etmektedir. Ve bu hükümet, Cumhuriyet tarihinde olmadığı kadar cezaevlerine ihtiyaç duyar olmuştur. Sosyal patlamalar cezaevlerinde gündeme gelmeye başlamıştır. Cezaevleri toplumsal huzurun sigortalarıdır. Cezaevlerinde idare ve sükun tesis edilmez ise dışarıda, toplumda huzuru sağlamakta mümkün olmaz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.