İsdemir işçisi grevin ikinci gününde de İsmail Akçakmak Kapısı’nda coşkuyla buluşup kenetlendi. İsdemir Genel Müdürü’nün Karayolları önünde saat 17.00’da işçilere konuşma yapılacağının işveren tarafından duyurulmasına karşın, çelik işçisi otobüslere binmeyerek fabrika sahasını yaya yürüyüp, İsmail Akçakmak Kapısı’ndaki arkadaşlarıyla buluşup, kucaklaştı ve kelimenin tam anlamıyla kenetlendi. “İşçi, sendika omuz omuza. Direne direne kazanacağız. İsdemir bizimdir, bizim kalacak. İşçiyiz, haklıyız, söke söke alırız. İşveren baksana, kaç kişiyiz saysana” sloganlarının atıldığı buluşma sırasında alkış, ıslık ve sloganlar eşliğinde Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Metin Önde işçilere hitaben bir konuşma yaparak “Allah hepinizden razı olsun. Her tür baskıya rağmen buradasınız. Direne direne kazanacağız demiştik. Allah’tan başka kimseden korkmuyoruz demiştik. Sizler benim yol arkadaşlarımızsınız. Ben de sizlerin yol arkadaşıyım. Kim sizi yarı yolda bırakırsa şerefsizdir demiştim. Bugüne geldiğimizde kimse kimseyi yarı yolda bırakmadı yine hepimiz beraberiz. Birazdan genel başkanımız Cengiz Gül burada olacak ve size hitap edecek” diye konuştu. Başkan Metin Önde’nin konuşmalarını görüntüleyip, İsdemir Genel Müdürlüğüne aktarmak isteyen kapalı devre yayın yapan İsdemir mensuplarına işçiler tepki gösterip, çekip yapmalarını istemediler. Bunun üzerine şube başkanı Metin Önde “Daha önce de filmlerimizi çektiler. Onlara film yetmezse fotoğraflarımızı çekip verelim, bizleri daha iyi teşhis edin demiştik. Gene aynı şeyleri söylüyoruz “ dedi.
DSC_0112Cengiz Gül “Kimse sabrımızı zorlamasın”
Şube Başkanı Metin Önde’den sonra mikrofona gelen Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül ise özetle “Dürüst durdukları, dik durdukları için tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 6356 sayılı yasanın 58. Maddesini uyguluyoruz. İşveren olmak yasaları görmemek, işçiyi esir gibi görmek değildir. Bugün genel müdürlük makamında oturan zatın hatası var. İçeride kalan arkadaşlarımızla toplantı yapma isteği hatalı bir davranıştır. Bizi örgütsüz bırakıp, bölmek, parçalamak ve bizleri bir birimize düşürmek için olmadık numaralar başlattılar. Arkadaşlarımız ise dimdik durup, otobüslere binmeyerek yürüme haklarını kullandılar. Yürümek yasak olur mu? Sen gelip işçileri zorla otobüse bindirmek istersen işçi kardeşlerimizde ‘al o otobüsü başına çal’ der. Kimse sabrımızı zorlamasın. İşçilerle toplantı yapacak olan işçi temsilcisi arkadaşlarımızdır. Allah şükür bizler daha sağız ve ölmedik…” şeklinde konuştu.
DSC_0097Mübarek ayda bizi greve çıkardılar!
Genel Başkan Gül sözlerinin devamında ise “Sevgili işçi kardeşlerim. Bizim telefonlarımız, bizim mesajlarımız dışında asla kimseye itibar etmeyeceksiniz. Genel müdürlük makamında oturan zat işçi benimle beraber. Bende bu grevi kırar ve bitiririm yanılgısına düşmüştür. Bölünmeyeceğiz, daha çok birleşip bütünleşeceğiz. İçimizde kendini bilmez 15-20 tane ispiyoncu var. Onları da Türk işçi sınıfı ve Hatay halkı affetmeyecektir. Buradan İsdemir yönetimine çağrıda bulunuyorum. Çelik işçisiyle uğraşmayın. Ramazan ayında hepimiz orucuz. Ben de orucum. Allah’ın bu mübarek ayında bizi greve çıranlar zaten Allah’ın bedduasını alacaktır. Şimdi nezih ve bize yakışır bir biçimde dağılalım. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. Genel Başkanın konuşması sonrası binlerce çelik-işçisi herhangi bir olaya maal vermeden dağıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.