Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Atalarımızdan aldıkları üstün faziletin bir şahaseri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90.yıldönümünde; canlarını vatan, kanlarını bayrak uğruna feda ederek şehitlik makamına ulaşan, bugün bağımsız ve hep birlikte bir millet olarak varoluşumuzu borçlu olduğumuz Aziz Şehitlerimiz, Antakya Şehitliği’nde düzenlenen törenle saygıyla anıldı. 28 Ekim 2013 Pazartesi günü saat 13.30’da gerçekleşen Şehitlik ziyareti; çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Vali Lekesiz Şeref Defteri’ni imzaladı.

2 11 14-Cumhuriyetimizi Sonsuza Kadar Yaşatmanın Kararlılığı İçerisindeyiz-

Vali Lekesiz, Şehitlik Şeref Defteri’ne şunları yazdı; “Aziz Şehitlerimiz,
Cumhuriyetimizin 90’ıncı kuruluş yıldönümünde aziz hatıranızı saygı ile yâd ediyoruz. Devletimizin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü uğrunda en değerli varlığınız olan canınızı hiç tereddüt etmeden seve seve verdiniz. Bu eşsiz fedakârlığınız Yüce Milletimiz tarafından ebediyen unutulmayacaktır. Milletinize duyduğunuz bu sadakat ve kahramanlığınızla, bağımsızlığa olan sarsılmaz inancımıza ilham kaynağı oldunuz. Sizlerden aldığımız bu güç ve güven ile, bugün 90’ıncı yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmanın kararlılığı içerisindeyiz.

Aziz Şehitlerimiz,

Kendi canlarınızı vererek vatan yaptığınız bu topraklar ve aziz milletimizin minnettar gönülleri, sizlerin ebedî istirahatgâhınızdır. Sizlerin emaneti olan bu vatan toprakları, gerektiğinde aynı fedakârlığı yapmaya hazır bizlere emanettir. Sizleri rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

“Ruhunuz şad olsun.”

Daha sonra beraberindekilerle birlikte Anıta çiçekler bırakan Vali Lekesiz, şehit yakınları ile de bir süre sohbet ederek, bu vatan uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizin analarının elini öperek Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. Vali Lekesiz ve beraberindekiler okunan duaların ardından Şehitlikten ayrıldı. Şehitlikteki törene; Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, Vali Yardımcıları, askeri erkan, il müdürleri, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlarımız katıldı. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri; 29 Ekim 2013 Salı günü saat 09.30’da Valilik Makamı’nda tebriklerin kabulü, saat 10.00’da Atatürk Caddesi’nde Bayram Töreni, saat 12.00’de SOLOTÜRK hava gösterisi ve saat 19.30’da Cumhuriyet Resepsiyonu ile devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.