İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Servet Ugutmen, Başkanlığında toplandı. İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen’in açılış konuşması ile başlayan Meclis toplantısında gündemdeki konular görüşüldü.
İSKENDERUN ÜNİVERSİTESİ KURULMALI
Meclis toplantısı öncesi gündem dışı söz alan İTSO Meclis üyesi, Muzaffer Seküçoğlu, “Tüm arkadaşlarımız organize sanayi için teklifte bulundular. Ben de aynı teklifi yeniliyorum. Komisyonlarda görev alacak arkadaşlarımızın donanımlı olmalarında faydalı var. Organize sanayi bölgelerinin kurulmasını istiyoruz. Yatırımcılara karşı değiliz. Ama yatırım yapılırken, doğaya ve insana saygılı olsun, Yüksek teknolojisi olsun doğaya ve insana zarar vermeyecek, ileride telafisi mümkün olmayan zararlara karşı duyarlı hareket etmelerini talep ediyoruz. Mesleki eğitimlerde Mutlaka kurslar verilmesini istiyoruz. İskenderun’daki atıl binaların değerlendirilmesinde yönetimin önemli katkı vereceğine inanıyorum. Atıl vaziyette olan binaları ekonomimize kazandıralım. Bunun yanında iş güvenliği ile ilgili bir risk değerlendirmesi yaparak üyelerimizi uyarması gerektiğine inanıyorum. Fakültelerin yapımında İTSO’nun büyük emekleri oldu. Ancak bunun yanandı birkaç fakülte daha yapılırsa İskenderun Üniversitesi kurulabilir. Bu vesile ile yeni yönetime çalışmalarında başarılar diliyorum”
KIRMIZI SALONA HALİL ŞAHİN İSMİ VERİLDİ
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri tarafından verilen teklifte Odanın üçüncü katındaki kırmızı salona oy birliği ile İTSO’da uzun yıllar Oda Başkanlığı görevini başarı ile yapan ve İskenderun’a önemli hizmetlerde bulunan Halil Şahin adının verilmesi oy birliği ile kabul edildi.556565
OLAYLARI ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ
Meclis toplantısında söz alan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise, konuşmasının başında ülkede ve bölgemizde yaşanan olaylara vurgu yaparak, “Son zamanlarda ülkemizde yaşanan olayları iş dünyası olarak üzüntüyle izlemekteyiz. Komşu ülkelerdeki siyasi dengesizlikler neticesinde, ülkemiz ve bölgemiz hem sosyal hem de ekonomik anlamda zarar görmektedir. Irak Savaşı sonrasında, bir körfez şehri olarak İskenderun olumsuz yönde etkilenmiş ve bedel ödemek zorunda bırakılmıştı. Aynı tablo şimdilerde Suriye olaylarında da kendini göstermektedir. Sınır komşusu olunması itibariyle Hatay dolayısıyla da İskenderun, bu tatsız olaylarda ülke gündeminden düşmemiş, adeta başrol oyuncusu haline gelmişti” dedi.
İTSO’DA KALICI PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR
İTSO Başkanı Yılmaz, “Bizleri ziyarete gelen bütün misafirlerimizle olan görüşmelerimizde genel olarak İskenderun’un ekonomik durumu ve geleceği hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ankara’da bir araya gelerek kendileriyle tanıştık ve odamızın projeleri hakkında bilgiler verdik.İTSO olarak; bütün kurum ve kuruluşların imkânları müsaade ettiği kadarıyla katkı sağlayacağı bir İskenderun görmek istediğimizin altını her zaman çizdik. El ele vererek şehrimizi hak ettiği konuma getirmemiz gerektiği kanaatinde olduğumuzu belirttik. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizlerden beklentinin büyük olduğunun farkındayız. Beklentileri karşılamak için ise, elimizden gelen gayreti göstereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Kısa, orta ve uzun vadeli birçok planımız olduğu ve odamızın bütçesi ve diğer dış etkenler el verdiği sürece bu planları hayata geçirme niyeti içerisinde olduğumuz, herkesçe bilinmelidir. Hatay ekonomik durumu tüm olumsuzluklara rağmen yükselen bir grafik çizmektedir. Bu durumla ilgili rakamsal veriler de bu görüşümüzü ispatlar niteliktedir.Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan bilgilere göre; 2013 yılının ilk çeyreğinde tüm Türkiye’den yapılan ihracat miktarı yaklaşık 37 milyar dolardır. Hatay 2013 yılının ilk çeyreğinde 596 milyon dolarlık ihracat miktarıyla, Türkiye’nin toplam ihracatının % 1,6 ‘sını tek başına gerçekleştirmiş ve ‘’İhracat Şampiyonu İller ’’ arasında yerini almıştır. Hatay’ın ihracatına yönelik bu veriler Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınmıştır.” diyerek projelerin de ileriki günlerde hayata geçirilmesi için önemli çalışmalara imza atılacağı mesajını verdi. İTSO Meclisinin Haziran ayı toplantısında inşaat sektörü konularında Meclis üyesi Murat Sonel Aykut tarafından sunum yapıldı İskenderun’da inşaat sektörü ve imar konularına da değinen Aykut, sektörde yaşanan sıkıntılar ve çözüm öneriler hakkında üyelere bilgiler verdi. İTSO Meclisinde sinevizyon destekli olarak üyelere bilgiler veren ABİGEM Direktörü Bülent Yüce, ABiGEM’in tanıtımı ve işletmelere sağlanan destekleri konularında bilgiler verdi. İTSO Meclisi Haziran ayı Meclis toplantısında çalışma komisyonlarının kurulması ve 2013 yılı Mayıs ayı mizanı da görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.