Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, örgütlü oldukları İskenderun Demir Çelik İşletmeleri’nde (İSDEMİR) grevin kaçınılmaz olduğunu ve gelecek hafta Çarşamba günü yapacaklarını son mitingle muhataplarına son mesajı vereceklerini söyledi.Bir dizi ziyaret için Karabük’e gelen Genel Başkan Cengiz Gül, İHA’ya yaptığı açıklamada İskenderun Demir Çelik Fabrikalarında Toplu Sözleşme dönemi ve ciddi bir mücadele olduğunu söyleyerek, “Bildiğiniz gibi İSDEMİR çalışanlarının hak mücadelesi ve talepleri var. Grevimize ilk olarak sakal bırakma eylemi ile başladık. Uyarı anlamında, hissettirme anlamında. İnanıyorum ki, başarılı olacağız. Çarşamba günü İSDEMİR çalışanları ile eşleri ve aileleri ile birlikte büyük bir miting yapacağız. Bu son mitingimiz olacak. Bu mitingde çok net son mesajlarımızı vereceğiz. İSDEMİR’de KARDEMİR’de olduğu gibi kararlılığımızı, kırmızı çizgilerimizi ve çok ciddi kâr eden İSMEDEMİR fabrikalarında çalışanların artı değerini paylaşma mücadelesinde geri adım atmayacağımızı ifade edeceğiz. Çarşamba günü mitingimiz hem coşkulu hem de OYAK İSDEMİR grubuna son mesaj mitingi olacağından grevden önceki olmasını istemiyoruz, ki grev kaçınılmaz gözüküyor. Çok anlaşılmaz, vurdumduymaz ücretler kadarda teşvik adı altında işten çıkartmalar yapılacağı ifade ediliyor. Bunları çok net konuşup imza altına almamız lazım. Bunlardan kaçındıkları sürece asla ve asla Çelik-İş Sendikası bu süreci İSDEMİR yönetimine bırakmayacağız. Orası bizim alın terimiz, emeğimiz. Uzun yıllar KARDEMİR gibi çelik işçisinin omuzlarında yükselmiş bir işyeri. Bugün OYAK grubunun alması ile ‘biz her şeyi yaparız’ anlayışında asla olmayacaklarını, yaptırmayacağımızı çok kararlı bir şekilde bölge halkı ile dik duracağımızı göstereceğiz” dedi.
“HATAY’DAKİ HAVANIN DEĞİŞTİĞİNİ GÖRECEKLER”
Genel Başkan Gül, 3 Temmuz Çarşamba gününden itibaren mitingde yapacağı konuşmasından sonra Çelik – İş Sendikası’nın bölgedeki halkla bütünleşmiş durumda ve çevre belediyelerle esnaf ve halkın bir duruş sergileyeceği uyarısında da bulunarak, şunları söyledi: “Biz o duruşun liderliğini yapacağız. Büyük bir mücadele olduğunu, artık sakallarımızı kesmeden bu grev olmadan da bitirmek istiyoruz. Görünen tablo ise İSDEMİR’de grev olacak gibi. Çelik – İş Sendikası olarak 10 yıldaki durağanlığı, gerilemeyi genel merkez yönetimimizle tüm bölgelerde büyük bir atılım içerisindeyiz. Hızla üye sayımız ve örgütlenmemiz büyüyor. KARDEMİR benim ilk sınavım değildi. 2011 yılında İSDEMİR’de yüzde 40 zamla ilk sınavda başarılı olduk. KARDEMİR’de ise zor bir süreçte geldik ve bunu başardık. Karabük’ten sonra İSDEMİR’de başarılı olacağımıza, bir dönem öncesinde yapabileceğimizi başaracağımızı gösterdik. İSDEMİR çalışanı 2011 sözleşmesinde bunu gösterdi. İskendurun’da bir avantajımız var ve bölgeyle çok barışık bir durumumuz var. Tüm Hatay’daki havanın değiştiğini OYAK grubu görecek. ‘Biz her şeyi yaparız, ederiz, burası bizim’ demekle olmaz. ‘Buraya ben para verdim, benim’ demekle olmaz. Para verip yönetimini yaparsınız ama orası Hatay halkınındır, değerleridir. Yönetim biçimi ve tüm sivil toplum örgütünün yönetim anlayışı o fabrikayı etkiler. Ben yaparım anlayışının olmayışını Çarşamba günü yapacağımız mitingde göstereceğiz. Bizim kimseden korkacak, ürkecek ve yılgınlığa düşecek durumumuz yok. Bizim kimseye minnet borcumuz yok. Bizim bir tek Allah’a can borcumuz ve o yöre halkına hizmet borcumuz var.”
“BELİRLEYİCİ SENDİKA OLACAĞIZ”
Çelik – İş Sendikası’nın bu süreçte mevcudiyetinin iki katına çıktığını ve bunun da çok büyük rakamlar olduğunun altını çizen Gül, “Hızla da büyüyeceğiz. Çelik İş Sendikası gelecek yıllarda Türkiye’de metal sektöründe toplu sözleşmelerinin belirleyici sendikası olacak. Bizi takip edecekler. Ereğli’deki sözleşme bizde önce ama TİS de bizden geride geliyor. 2 aylık bir süreçten geri geliyorlar. Sendikalar yasasından dolayı 2 ay geriden geliyorlar ama biz de yasadan sonra yetki aldık. Çelik İş Sendikası’nın belirleyici olduğunu herkes biliyor. Bizim arkamıza sığınmak istiyorlar. Sığınsınlar, biz oradaki işçileri de arkamızdan sürükleriz. Önemli olan işçinin hak alması. A sendikası, B sendikası olarak bakmam. Eğer öncü ve güç biz gözüküyorsak ve bizim alacağımızı herkes inanıyorsa biz alıp Türk işçi sınıfının önünü açacağız. Çelik İş Sendikası yeni genel merkez yönetimi ile kabuğunu yırtmıştır. Bu kabuğunu yırtan sendikası üye sayıları ile çok büyük mesafe kaydedecek” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.