Hatay Milletvekili Şefik Çirkin Esnaf Odaları Birliği, İskenderun Temsilciliği’ni ziyaret etti. Vekil Çirkin’in ziyaretine MHP İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül’de eşlik etti. Ziyaret sırasında esnafın sıkıntılarını dinleyen Milletvekili Şefik Çirkin hükümetin Suriye politikasını eleştirerek, esnafın Suriye gerginliğinden ekonomik olarak etkilediğini ifade etti.
Milletvekili Çirkin konuyla ilgili olarak “Suriye’de yaşanan olaylar mevcut hükümetin projesi değildir. Ancak Suriye’deki rejimin yıkılması için batılı ülkeler çoktan düğmeye basmıştır. Bu kadar karışık bir coğrafyada yaşadığımız için çıkan karışıklıklara biz engel olamayabiliyoruz ama dikkat edebiliriz. Hükümeti eleştirdiğim nokta bu zaten. Ateşe benzinle yaklaşmasıdır. Bilerek ya da bilmeyerek sergilediği bu tutumla bir yıl önce dostumuz dediği Suriye ile düşman durumuna düşmüştür. Biz yetkililere sormaktayız. Suriye bölünürse neler olacaktır? İşte bu sorunun cevabını kimse verememektedir. Karanlıktan neden korkulur? Tabi ki önümüzü göremediğimiz için… Bu durumda buna benzemektedir. Suriye rejimi bölünürse neler olacağı muammadır. Bilinen tek gerçek parçalanmış bir Suriye’nin Türkiye’ye fayda sağlamayacak olmasıdır.
Bilhassa Hatay konumu nedeni ile bu durumdan şimdiden etkilenmeye başlamıştır. Hatay esnafı öncelikle de Antakya ve Kırıkhan esnafı sıkıntıdadır. Esnafımız ödeme güçlüğü çekmektedir. Bu sıkıntıların üzerine birde elektrik kesintileri esnafımızın belini bükmektedir. Elektrik kesintileri yüzünden yer geldiğine esnaf dükkanını bile açamamaktadır. Esnafın sorunlarına kulak verip, çare aramak gerekir. Bizim amacımız esnafın üzerinden siyaset yapmak değil onların sorunlarını çözmelerine yardımcı olmaktır. Bir ülkede esnaf battı mı o ülke de batar”
şeklinde konuştu.
Ziyarete teşekkür eden Hatay Esnaf Odaları İkinci Başkanı Uğur Fırat’ta bölge milletvekillerinin ve siyasilerin ziyaretlerinden memnun olduklarını ifade edip “esnaf hem dinler hem de sorunlarını ilgililere aktararak her zaman sorunlarına çare arar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.