On bir ayın sultanı Ramazan 20 temmuz’da başlıyor. Bu akşam (19 temmuz 2012) ilk teravih namazı kılınacak ve bu gece sahura kalkacağız. Din adamlarımız,
” Bu ay gafletle geçirilmemeli. Şimdiden Müslüman kardeşlerimiz kendilerini Ramazan’a hazırlamalı. Çünkü Ramazan öyle muazzam bir aydır ki insanların kurtuluşuna vesile olan Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Bu ayı 11 ayın sultanı yapan hadise de budur. Müslümanlar bu ayda ne yapmalı ve nelerden sakınmalı? Ne yapmalı? Birincisi, itikallarını sağlamlaştırmalı, dini bilgilerini öğrenmek için çaba sarf etmelidir. Geçmişlerine tövbe istiğfar etmeli, hayır, güzellik, iyilik, sulhu salah için anahtar olmalıdırlar, kilit olmamalıdır. Peygamber Efendimiz(as) de bir hadislerinde ‘Müslüman eliyle, diliyle, kendisine, çevresine faydalı olan kimsedir.’ Buyurmaktadır” şeklinde açıklamada bulundular.

Bu Ramazan’da ‘Selam’ yaygınlaştırılacak
Diyanet Başkanlığı’nın Ramazan için her sene bir konu seçer. Bu senenin konusunun selam olarak belirlendi. Yine din adamlarımız “Selam yaygınlaştırmalıdırlar. Çünkü Peygamberimiz(sav) birbirinizi sevebilmeniz için bir yol göstereyim mi? diye sorunca sahabeler evet ya Resulullah dediler. Bunun üzerine Resulullah (sav) buyurdular ki: ‘Aranızda selamı yayınız.’ Eğer gerçekten bütün müminler selam alır ve selam verirlerse inanın müminlerin kalbinde merhamet pınarı oluşur. İşte müminler şimdiden Allah’ın 99 isminden birisi olan Es-selam ile selam vermelidirler. Ramazan’da en çok bu konu üzerinde durulacaktır” diye konuştular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.