1Türk tarihinin en eski sporlarından olan ve dünyada giysisiyle yapılan ilk güreş türü “aba güreşi” 5 bin yıllık bir maziye sahip. Tüm güreşlerin atası “aba güreşi”, iki kişi arasında, kumaşın üzerine çeşitli desenler işlenerek ortaya çıkan aba adı verilen giysinin giyilmesiyle yapılıyor. Sporcular, çıktıkları meydanda birbirlerinin aba adı verilen ve üst kısmına giydikleri kumaşlardan tutarak devirmeye çalışıyor.

RECEP ATAKAŞ DA OLMASA ABA GÜREŞLERİ UNUTULACAK
Aba güreşlerinin ihtişamının canlı tutulması için Hatay’da hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan tek işadamı Recep Atakaş. Herhalde işadamı Atakaş’ta olmasa, aba güreşleri ilimizde unutulmaya yüz tutacak.
Recep Atakaş’ın canından çok sevdiği biricik kardeşi merhum işadamı Sefa Atakaş’ın anısına, Yayladağı Kışlak beldesi Kızılgöl mevkiinde yapılan 7. Muhtarlar Güreşi’ne 520 sporcu katıldı.
Belki güreş sporunu çok yakından takip ettiğimiz söylenemez, ancak aba güreşlerinin heyecanı bambaşka. Geçtiğimiz hafta pazar günü İskenderun’u bırakıp, müsabakalar için ekiple düştük Yayladağı yollarına…
Bu sıcak yaz günlerinde Kızılgöl’de püfür püfür esen rüzgar eşliğinde ata sporunun heyecanını yaşamak çok keyifliydi. Aslanlar yatağı, yiğitler harmanı, er meydanı Yayladağı’nda mertliğin temsilcileri güreşçiler, sportmenlik ve centilmenlik duygusuyla birbirlerinin sırtını yere getirebilmek için ter döktü. Merhum işadamı Sefa Atakaş adına Yayladağı Kızılgöl’de düzenlenen aba güreşleri, renkli görüntülere sahne oldu. Pehlivanların kıran kırana kapışmalarına sahne olan Aba güreşleri eskisi kadar ilgi görüyor ve destekleniyor.

SADECE ABA GÜREŞLERİNDE DEĞİL HER ZAMAN AĞA
Belki de bu güreşlerin bugünlere gelmesinde önemli faktörlerden biri de ağalıktır. Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş’ın güreş ağalığını yaptığı müsabakalarda büyük bir coşku vardı. Ata sporuna maddi ve manevi anlamda büyük destek veren güreş ağası Recep Atakaş, güreş geleneğinin yaşatılması ve canlı tutulması için bugüne kadar ne gerekiyorsa fazlasıyla yaptı. Hayırsever işadamı Recep Atakaş için ne söylesek, ne yazsak azdır. Sanayi yatırımları ve hayırseverlikte sınır tanımayan işadamı Atakaş ağalık elbisesi giymesine rağmen, yine mütevaziliği ve alçakgönüllülüğü elden bırakmayarak, hayranlık uyandırmasını bildi.
Recep Atakaş gibi önemli bir değere sahip olduğumuz için bir Hataylı olarak kendimizi çok şanslı sayıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.