Sosyal hayata entegrasyon hızlanacak

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek: Halkla bütünleşmek ve hayatı hep birlikte göğüslemek önemli  İskenderun Belediyesi’nin, T.C.Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Yaşlılar Şefkat Evi hizmete girdi. Yaşlılar Şefkat Evi açılış törenine, Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, T.C.Doğu Akdeniz Ajansı Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, oda, sendika, dernek yöneticileri ve davetliler katıldı. Eşi Dr.Ümran Civelek’in de katıldığı açılış töreninde konuşan İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, çekirdek aileden dolayı kendini yalnız hisseden yaşlılarımızın, SODES ile birlikte hayata geçirilen bu proje ile sosyal izolasyonun önleneceğini ve yaşam kalitesinin yükseltileceğini ifade etti.  

Proje yalnızlığı ortadan kaldıracak

İskenderun Belediyesi Kadın Kültür Sanat ve Eğitim Merkezlerinde binlerce kadının okuma yazma, seramik ve el sanatlarına kadar çeşitli ücretsiz sertifikalı kurslara katıldığını anımsatan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Bizim kültürümüzde zaten belirli yaş üstündeki, büyüklere saygı var. Son zamanlarda insanlar giderek yalnızlaşıyor. Çekirdek aileden dolayı yaşlılar evde kendini yalnız hisseder oldu, izolasyon başladı. Bu yalnızlığı ortadan kaldırmak için SODES ile böyle bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu içindeyim. 50 ve üst yaş grubundaki insanlarımız burada resim yapacak, saz çalacak, bilgisayar öğrenecekler. Öğrenmenin yaşı yoktur. En güzeli öğrenmek, halkla bütünleşmek, hayatı hep birlikte göğüslemektir. Projeye emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ediyorum” dedi.

DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız da yaptığı konuşmasında, bu proje ile sosyal hayata entegrasyonun hızlanacağını belirtti. Aynı iş çalışma platformunu 2013 yılı içerisinde yayınlanacak SODES projelerinde de beklediklerini ifade eden DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız şöyle konuştu: “SODES’in asıl amacı toplumsal bütünleşmeyi, sosyal entegrasyonu, özellikle toplumun dezajantajlı kesimi olarak algılanan ve sosyal hayatta da dezajantajlı görülen çocuklar, evhanımları, yaşlılar, engelliler gibi insanların sosyal hayata entegrasyonunu hızlandıracak sosyal kalkınmanın gereği olan devletimizin bu konuda yapacağı projeleri biz de sahiplenip İskenderun Belediyemizin 2012 yılı içerisinde sunduğu projeyi kabul ettik. Bu konuda Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”  Yaşlılar Şefkatevi’nin açılış kurdelesini, Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek ve katılımcılar birlikte kesti. Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, açılış töreninin ardından, konuklarla birlikte Yaşlılar Şefkat Evi’ni gezdi ve sohbet etti. Açılış töreninde, bağlama hocası Aydın Koray, bağlamasıyla türkü seslendirdi.

Kurslara katılanlardan koro oluşturulacak ve kurslar verilecek

Hatay Valiliği Koordinasyonunda İskenderun Belediyesi tarafından yürütülmekte olan, DOĞAKA desteğiyle yapılan Yaşlılar Şefkat Evi projesiyle, İskenderun’da yaşayan 50 ve üstü yaş grubundaki bireylere sosyal riski azaltmak, yaşlıların yaşam kalitesini yükseltmek ve sosyal izolasyonu önlemek amaçlanıyor. Şehit Pamir Cad. 4 Nolu Belediye İşhanı Kat: 2 adresinde hizmete giren İskenderun Belediyesi Yaşlılar Şefkat Evi’nde, 50 ve üstü yaş grubundaki bireylere bağlama, resim, bilgisayar kursları verilecek. Ayrıca Yaşlılar Şefkat Evi katılımcılarından bir koro oluşturulacak.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.