Suriye’nin Şam’ın doğusunda yer alan Ghouta’da salı gecesi yapılan zehirli gaz saldırısında 23’ü çocuk en az 430 kişinin öldürüldüğü açıklandı. Suriye Genel Devrim Konseyi, Esed güçlerinin Şam’ın Doğu Guta Banliyösü’ne düzenlediği saldırıda 430 kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin de yaralandığını iddia etti. Ölenler arasında çocuklar da var. Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Esed güçlerinin Şam’ın Doğu Guta Banliyösü’ne düzenlediği saldırıda 430 kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin de yaralandığını iddia etti.SRCG’nin Devrim Komuta Konseyi’nden alınan bilgiye göre, Doğu Guta bölgesinde 6 noktaya saldırı düzenlendi. Kimyasal silahın da kullanıldığı öne sürülen saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 430 kişi öldü. Bölgedeki aktivistler yoğun saldırılar nedeniyle 3 bin 600 kişinin yaralandığını bildirdi. Yaralıların bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı ifade edildi. Rejim güçlerinin Meliyha, Cobar, Muaddamiye, Eş Şam ve Dareyya’ya ağır silahlarla saldırdığını belirten SRCG, saldırıların kentin farklı bölgelerinde sürdüğünü belirtti. SRGC ile Yerel Koordinasyon Komitesi ve bölgedeki aktivistler, saldırılarda kimsayal silah kullanıldığını öne sürdü. Muhalif yerel koordinasyon komitesi, Şam’ın doğusundaki Kafr Batna’da yer alan bir hastaneye yüzlerce cesedin getirildiğini duyurdu.

suriye-vahset-640x360BM HEYETİ ŞAM’DAYKEN…
Suriyeli muhalifler Reuters’a yaptıkları açıklamalarda da Esad güçlerinin kimyasal silah kullanıdığı iddiasında bulundu.
Söz konusu haberlerin, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının incelenmesi için gönderilen BM misyonunun Şam’da incelemelerde bulunduğu sırada gelmesi dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.