Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, 07 Kasım 2013 Perşembe günü saat 11.00’de siyasi partilerin Hatay İl Başkanları ile biraraya geldi. Her ay bir İl Başkanının ev sahipliğinde biraraya gelinerek ilimizle ilgili farklı bir konunun ele alındığı toplantıda, bu ay ‘Enerji’ konusu değerlendirildi. MHP İl Başkanı Adnan Akdaş’ın ev sahipliğinde Şehir Kulübü’nde gerçekleşen toplantıya; AK Parti İl Başkanlığı’nı temsilen Murat Gençoğlu, CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, BBP İl Başkanı Nevin Zeytineli, BDP İl Başkanı Mahmut Aydıncı ve BDP Eşbaşkanı İlmiye Kızılay, Demokrat Parti Merkez İlçe Başkanı Cengiz Tazeaslan, DSP İl Başkanı Yılmaz Ekşi, Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Yeşiller ve Sol Gelecek Parti İl Başkanı Mustafa Köse katıldı. Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, Siyasi Partilerin İl Başkanları ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Burası bir sohbet, paylaşma, kaynaşma ve aynı zamanda ilimizin konuları ile ilgili bilgilenme, varsa önerilerden ve katkılardan yararlanma zemini. Bu beraberliği, bu güzelliği sağladığınız için hepinize teşekkür ederim. Bugün enerji konusunu paylaşarak varsa önerilerinizi ve katkılarınızı değerlendireceğiz.” dedi.

1 2-Enerji Konusu, İlimizin, Ülkemizin Hatta Dünyanın Önündeki Önemli Bir Konudur-

Vali Lekesiz, enerji konusunun tüm boyutları ile, ilimizin, ülkemizin hatta dünyanın önündeki önemli bir konu olduğunu vurgulayarak, bugün itibarı ile enerji tüketimimizin 7.5 milyar kw/saat olduğunu, Hatay olarak bunun yaklaşık 2 milyar kw/saatini ürettiğimizi, gerisinin enterkonnekte sistemiyle dışarıdan karşılandığını kaydetti. Lekesiz, “Hatay ili olarak üretim kapasitemiz her geçen gün büyüyor, buna bağlı olarak enerji tüketim miktarımız da artıyor. Hiç şüphesiz artan enerji ihtiyacımızın karşılanması gerekiyor. Yeni enerji yatırımları yapılmaz ise artan toplumsal ihtiyaç nerden karşılanacak? Ülkenin üretim kapasitesinin artmasına bağlı olarak ülkenin tüketim miktarı da artıyor. Son derece açıktır ki, bu da yeni enerji yatırımlarının da hayata geçirilmesini zorunlu kılıyor. Elbette yatırımların ekonomi ve ekoloji dengesi içerisinde hayata geçirilmesi fevkalade önemlidir.” dedi. Türkiye’de yılda ortalama 900 bin yeni genç nüfusun işgücü piyasasına dahil olduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, “Bu gençlere iş lazım. İstihdam alanı oluşturulmazsa binbir çeşit sosyal, ekonomik hatta güvenlikle ilgili sorunlarla karşılaşılır.O halde bir taraftan sanayi ve hizmet üretim kapasitemizi artırırken, bir taraftan da enerji üretim kapasitemizi artırmamız lazım. Çünkü Türkiye enerji ihtiyacını gidermede önemli ölçüde dışa bağımlı. Açıktır ki, böylesi bir bağımlılık beraberinde başka tür riskleri ve sorunları taşır. Bu nedenle ülkemiz genelinde olduğu gibi Hatay’ın da deresini, rüzgarını, havasını, suyunu iyi değerlendirip yarın daha da artan nüfusa iş anlamında cevap bulunabilmesi için enerji üretiminin ekonomi-ekoloji dengesi içerisinde artırılması bir zaruret aynı zamanda kaçınılmaz bir sorumluluktur. Bunu da; ekonomik ve ekolojik dengeyi gözönüne alıp bir taraftan ihtiyacımız olan enerjiyi, sanayiyi, istihdamı artırırken diğer taraftan da çevremizi, bizden sonrakilere yaşanabilir ve sağlıklı bir çevre olarak bırakmak için gerekli tedbirleri alarak yapacağız.” diye konuştu.

-Hatay, En Çok Enerji Tüketen İller Arasında 6.Sırada Yer Alıyor-

Hatay’ın, özellikle demir-çelik sektöründen dolayı Türkiye’de en çok enerji tüketen illerin başında geldiğini de hatırlatan Vali Lekesiz, “2000’li yıllarda Türkiye’de en fazla enerji tüketen iller sıralamasında Hatay daha gerilerdeyken bugün 6. sırada yer alıyor. Demir-çelik sanayiinin üretim kapasitesinin artması gibi gelişmelerle ilimiz enerji tüketim miktarı açısından müthiş bir yükseliş trendi izliyor.” dedi. İlimizde tüketilen enerjinin ortalama yüzde 80’inin sanayi sektörü tarafından tüketildiğini de hatırlatan Lekesiz, ilimizin bu yükseliş trendini devam ettirmesi durumunda 5-6 yıl sonra, önce Bursa’yı geçip 5. sıraya, ardından da Ankara’yı geçip 4. sıraya gelebileceğinin tahmin edildiğini ancak yeni yapılan dev enerji yatırımlarıyla beraber Hatay’ın birkaç yıl içerisinde aynı zamanda enerji üretim üssü olacağını sözlerine ekledi. MHP İl Başkanı Adnan Akdaş da, söz konusu toplantının, ilimizle ilgili konularda karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak anlamında önem taşıdığını ifade ederek, Sayın Valimize ve toplantıya iştirak eden siyasi partilerin Hatay İl Başkanlarına teşekkür etti. Toplantıda, TEDAŞ Hatay İl Müdürü İlhan Karabulut ‘Hatay İli Enerji Sektörü’ konusunda, Hatay Valiliği Etüd Proje Müdürü Mehmet Boyacıoğlu ise ‘Hatay İli Doğalgaz Çalışmaları’ konusunda katılımcılara bilgi verdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.