Çelik İş Sendikası Genel Başkanı A. Cengiz Gül, Sakarya’da TOYOTA Fabrikasındaki örgütlenme çalışmalarını, işyeri huzurunu ve iş barışını bozmadan yürüteceklerini, bu süreçte hiçbir sendika ile herhangi bir kavganın içine girmeye niyetli olmadıklarını söyledi.celikis_toyotada_orgitlenecek_buyuk

Kimseyi zorla sendikalı yapma gibi bir amaçlarının olmadığını, Sendikalı olmak veya olmamak konusundaki tercih ve kararın, tamamen TOYOTA işçisine ait olduğunu vurgulayan Çelik İş Sendikası Genel Başkanı A. Cengiz Gül “İşçi ve işveren ne derse, biz o karara saygı duyarız” dedi.

ZORLAMA YOK!

Çelik İş Sendikası ve Hak İş, çağrılmadığı hiçbir yere gitmediğinin altını çizen Genel Başkan Gül “Bizim TOYOTA’da örgütlenme veya örgütlenememe gibi bir sorunumuz yok. Zaten fiili anlamda üye de yapmıyoruz. İşçiler sendikalı olmaya karar verirlerse, o zaman onların haklarını korumaya çalışacağız. İki sendika mücadele ediyor anlayışını veya algısını kabul etmiyoruz. Böyle bir algılamayı veya anlayışı da doğru bulmuyoruz. Bizim dışımızdaki sendikaya işçinin “Hayır” dediği ortada. “Hayır” demişler ki, bize, yani Çelik İş’e gerek duyulmuş. Gerek duyulmasa biz bu alanda olmazdık Fiili üye yapmadığımız için, bizi ayrı tutmaları lazım. Fiili mücadele yapmasına rağmen işçiler Türk Metal’i tercih etmediyse, gönüllerinde Çelik İş’in olduğu anlaşılıyor. İşçi ne zaman sendikalı olmak isterse biz hazırız. Zorlama yok. Amacımız işyerinde sosyal barışı ve huzuru bozmadan örgütlenmek” diye konuştu.

İSDEMİR VE KARDEMİR ÖRNEKLERİ ORTADA

Diğer sendika veya sendikalarla kıyaslama yapmadıklarını ve kimseyle de bir yarışın içinde olmadıklarını kaydeden Çelik İş Genel Başkan Gül, “Örneklerimiz ortada. İsdemir’de yaptığımız son sözleşme güzel bir örnek, aynı şekilde Kardemir’deki sözleşmemizi de örnek gösterebiliriz. Kardemir’de 4500 çalışan var. Yılda %42 gibi bir hedef koyduk önümüze… TOYOTA işçileri bu iki sözleşmeyi dikkate alarak kararını verebilir” şeklinde konuştu.

Sakarya’da 3 gün sürecek bir sempozyum düzenlediklerini sözlerine ekleyen Genel Başkan Gül şunları kaydetti: “9-10-11 Nisan tarihlerinde Elmas Otel’de gerçekleştirilecek olan sempozyuma Çelik İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ve Sakarya protokolü katılacak. Bu sempozyumda 7 Kasım 2012’de yürürlüğe giren 6356 sayılı yasa ve uygulamadaki zorluklar anlatılacak…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.