Antakya Belediyesi 3. Geleneksel Aba Güreşleri Dünya Kupası karşılaşmaları Antakya Atatürk Stadyum’unda gerçekleştirildi.

Aba güreşlerini Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Hatay Vali Yardımcısı Mustafa Akdoğan, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, 23. Dönem MHP Hatay Milletvekili İzzettin Yılmaz, Hatay Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Güreş Ağası Necmettin Çalışkan ve diğer konuklar izlediler.

Antakya Belediyesi Mehter Takımı’nın çaldığı marşlar stadyumdaki seyircileri adeta coşturdu. Azerbaycan’dan gelen heyet, Hatay İl Vali Yardımcısı Mustafa Akdoğan ile birlikte AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ve Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a deri üzerine işlemeli Selçuklu Hükümdarı Alparslan figürünü hediye etti.

Hatay’ın anavatana katılışının 73. yılında düzenlenen 3. Geleneksel Aba Güreşleri Dünya Kupası Karşılaşmaları’na katılan ülke sayısının her sene artığını belirten Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bu yıl düzenlenen turnuvaya 15 ülkenin katıldığını belirterek, gelecek yıl bu sayının daha da artış göstereceğini kaydetti.

Aba Güreşi köprü vazifesi icra edecektir
Aba güreşlerinin yüzlerce yıllık bir geçmişi olduğuna vurgu yapan Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, bu spora duyarlı yerel yöneticiler sayesinde aba güreşlerinin nesilden nesile aktarılan önemli bir kültür hazinesi olduğunu belirtti. Türkoğlu yaptığı açıklamanın devamında; “Böylesi bir spora uluslar arası bir hüviyet kazandırdığı için Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı yürekten kutluyorum. Aba güreşi sayesinde dost ve kardeş ülkeden gelen sporcularımız, Türkiye ile bu ülkeler arasındaki dostluğa ve işbirliğine katkı sunan önemli bir köprü vazifesini icra edecektir” diye konuştu.
Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Antakya Belediyesi 3. Geleneksel Aba Güreşleri Dünya Kupası’nın ilk gün müsabakalarında Türkiye Şampiyonası’na Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Mersin, Niğde, Samsun, Konya, Aydın, İstanbul, Amasya, Ankara ve Hatay’dan 325 sporcu katıldı.
13 ilden 325 sporcunun ter döktüğü şampiyonada, 12 sıklette en çok derece elde eden Hatay takım halinde birincilik elde etti. İlk 3’ü paylaşan Hataylı güreşçilerden İbrahim Sürmeli artı 90 kilogramda birinci gelerek başpehlivan oldu. Güreşlerde Hamza Güven ikinci ve Mustafa Keyifçi ise 3.’lük elde etti.
Antakya Atatürk Stadyumunda düzenlenen ve ikinci günü gece geç saatlere kadar devam eden turnuvaya 15 ülkeden 102 sporcusu katıldı.
Kıyasıya mücadelelere sahne olan müsabakalar sonucunda başpehlivanlığı Türkiye’den 95 kiloda Esat Demir alırken, diğer 4 sıklette birinciliği elde eden sporcular ise şu şekilde:

60 kilo: Muhammed Fatehi (İran), 70 kilo: Şenol Çalık (Türkiye), 80 kilo: Mustafa Yusuf İkouraım (İran) ve 90 kilo: Ali Arıkoğlu (Türkiye)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.