Amanoslar’dan inerek Hatay’ın İskenderun, Dörtyol, Hassa ve Erzin ilçelerinde eylemler düzenleyen terör örgütü PKK’ya son yılların en büyük darbesi 2012 yılında vuruldu. Geçtiğimiz yıl içerisinde Amanoslar’daki terör örgütü mensuplarına adeta nefes aldırmayan Jandarma ve Polis Özel Harekat timleri teröristlerin hareket kabiliyetini de kısıtladı. 2012 yılı içerisinde çıkan çatışmalarda 18 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerin 13’ü ölü 5’i ise sağ olarak ele geçirildi.  Teröristlerle birlikte çok sayıda silah, el bombaları, patlayıcılara da el konuldu. Örgüte ait 32 gömme depo ile bölge sorumlularınca kullanılan 10’nun üzerinde telsiz, dürbün, çok miktarda patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme ile bol miktarda yiyecek ve yaşam malzemesi imha edildi. Amanoslar’da ki terör operasyonlarının birçoğuna Hatay Jandarma Komutanı Mustafa Başoğlu da eşlik etti. Başoğlu’nun eşlik ettiği 2012’nin Kasım ayı ortalarındaki operasyonda bir terörist etkisiz hale getirilmiş çok sayıda terörist de yaralı olarak kaçmıştı.  Bölgede yaşanan sıcak temasın ardından yapılan aramalarda teröristlere ait çok sayıda silah ve yaşam malzemesi de ele geçirilmişti. Şuan Amanos dağlarında sayılarının 20 civarında olduğu tahmin edilen terörist grubuna kış ayında bile darbe üstüne darbe vuran Jandarma ve Polis Özel Harekat timleri, terör örgütünü Amanoslar’da temizlemekte kararlı.
AMANOSLAR’DA TERÖR, 1992’DE BAŞLADI
Bu arada PKK’lı teröristler ilk olarak, 1992’de terörist başı Abdullah Öcalan’ın telsizle verdiği talimatla Amanos Dağları’na 200 kişilik bir grupla yerleşmişti. Öcalan’ın Ferhat kod adlı yeğeni Hasan Atmaca komutasındaki teröristler sık sık 39’ncu Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Jandarma Özel timinden oluşan ekiplerle çatışmıştı. Bu bölgede 1992’den 2000 yılına kadar çatışmalarda 170’e yakın terörist ölü ya da sağ olarak ele geçirilmişti. Terör örgütü ele başı Öcalan’ın 2000 yılında yakalanmasından sonra yaklaşık 5 bin güvenlik gücünün katılımıyla Amanoslarda seri operasyonlar yapıldı. Bu operasyonlarda terör örgütünün büyük bir bölümü bölgeyi terk etti. Ancak 40 civarında bir grup varlığını sürekli yer değiştirerek sürdürmeye çalıştı.
DÖRTYOL OLAYLARINDAN SONRA OPERASYONLAR ARTTI
26 Temmuz 2010’da Hatay’ın Dörtyol İlçesi’ne bağlı Payas Beldesi Belediyesi’nin eski meclis üyesi 45 yaşındaki MHP’li Bestami Kılınç’a ait 06 Ay 5785 plakalı otomobili gasp eden PKK’lılar, ilçe merkezinde 4 polis memurunu şehit etti. Bu olayın ardından Dörtyol ilçesinde 4 gün süren toplumsal olaylar yaşanmıştı. Polislerin cenaze törenine katılan eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Amanoslar’ı temizleyin talimatı” vermişti. Bu talimatın ardından başlatılan operasyonlar kapsamında Hassa’da 7 terörist ölü olarak ele geçirilmişti. 1 Nisan 2011’de Hatay’ın Hassa İlçesi’ne bağlı Meşrepe Tepesi’nde çıkan çatışmada 7 PKK’lı ölü olarak ele geçirilmişti. Hatay’ın İskenderun ve Döryol ilçelerinde 2010 yılında 6 asker ile 4 polisin şehit eden 7 PKK’lı kaçıp saklandıkları Tarsus’ta 12 Kasım 2011’de düzenlenen operasyonlarla yakalanmıştı. İçlerinden birinin Amanos bölge sorumlusu olduğu açıklanmıştı.
17 Mayıs 2012 tarihinde Hatay’ın Döryol İlçesi’ne bağlı Kuzuculu Beldesi’nin Amanoslar Dağları eteğinde göreve giden jandarma özel hareket timine PKK’lı teröristler tarafından yapılan roketatarlı saldırıda Binbaşı Erhan Dikmen, Üsteğmen Aytaç Kaya ve Teğmen Ahmet Tarım şehit olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.