Türkiye’de gündem yaratan Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dev heykeli 19 Mayıs 2012’de düzenlenen bir törenle açılacak. İşadamı Sıtkı Kahvecioğlu, Artvin’de, şehre en hakim yerde olan Atatepe’ye her yerden görülebilecek şekilde, kaidesiyle birlikte dev bir Atatürk heykeli yaptırdı. İnşaatı yaklaşık bir yıldır süren Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia’ya ait. 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki heykelin açılışı 19 Mayıs 2012’de saat 16.00’da gerçekleştirilecek.

Dünyanın en büyük heykeli olsun istedik
Artvin’in, Cumhuriyet’e bağlı bir kent olduğunu dile getiren Sıtkı Kahvecioğlu, “Eşimle yurt dışı gezilerimiz sırasında o ülkedeki önderlerin dev heykellerini görmüştüm. Bu heykellerden esinlenerek Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini Artvin’e yapma kararı aldım. Gericiliğin önüne geçmek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalmasını sağlamak için büyük mücadeleler vermiş bir liderin heykeli, dünyanın en büyük heykeli olsun istedik. Bu heykel gelecek nesillere örnek teşkil etsin. Bu hayalimi gerçekleştirdiğim için mutluyum” dedi.
İlimizin Adı Adatepe olsun
Kahvecioğlu Vakfı Müdürü Emrullah Saraç ise devasa Atatürk heykeli ve çevresindeki yapılarla ilgili olarak “Atatepe mevkiinde yapılan heykel 22 metrelik olup alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası var. Alttaki tesisle birlikte heykelin yüksekliği 35 metreye ulaşacak. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip 216 metrekarelik bir Türk bayrağı dalgalanacak. Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binamız yer alıyor. Poligonun birinci katında okçuluk, ikinci katında, havalı tabanca ve ateşli silahlar. Atatürk heykeli de 35 metre yüksekliğinde suret olarak Türkiye’nin en büyük heykeli olacak. Yaklaşık 4 milyon TL’ye malolan heykel ve çevresindeki tesisler sayesinde Artvin’e gelen turist sayısında da büyük artış olacağına inanıyoruz. İlimizin artık Atatepe ile anılmasını istiyoruz. Açılışı 19 Mayıs 2012 tarihine denk getireceğiz. Muhteşem bir etkinlikle açılışı gerçekleştireceğiz. Ülkemize ve ilimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.