Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Savaş mesajında duygu ve düşüncelerini şöyle belirtti;
19 Mayıs, Bağımsız bir devlete giden yolculuğun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun ayak seslerinin duyulduğu, bir milletin top yekûn harekete geçişinin ve milli bilincin çığ gibi büyüdüğü bir hareketin başlangıcıdır. 19 Mayıs, İşgalin ardından hiç vakit kaybetmeden vatan toprağında bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan adımın adıdır.19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı(haber ek foto.)
Saygıdeğer Hemşehrilerim;
Bir devletin temellerinin atıldığı, milli bilinç ve bağımsızlık duygusuyla devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısına hiç kimsenin duyarsız kalmadığı büyük Anadolu hareketi, Türk Milleti’nin tarih sahnesinden hiçbir şekilde silinemeyeceğinin en büyük işaretidir.
Çanakkale Zaferi’nden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna giden yolda dosta düşmana Türkün gücünün bir kez daha gösterildiği özgürlük mücadelesinde meşale Samsun’da yakılmış, Ankara’ya giden yolda aziz Türk Milleti kadını erkeği, genci ve yaşlısıyla; canı, kanı ve en sevdiklerini feda ederek bu zorlu mücadeleye, bu destansı mücadeleye katılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın planının da yapıldığı bu süreçte aziz milletimiz dişinden tırnağından artırdığını, elindekini avucundakini ortaya koymuş, düşman güçlerinin işgaline karşı yurdun dört bir cephesinde olağanüstü bir mücadele sergilemiştir. Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen ve kahraman Mehmetçiğin göğsünü siper ettiği yüce Türk Milleti’nin bu şanlı mücadelesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile taçlanmıştır.
Değerli Gençler,
Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, milli mücadele kahramanlarını andığımız, aynı zamanda gençlerimize armağan edilen bu bayramda, geleceğimizin teminatı gençlerimizin, ecdadımızın bu büyük mücadelesinden ders almaları, bağımsızlığımızın kıymetini bilerek, üzerimizde dalgalanan şanlı Türk bayrağımızın ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet yaşatılacağının sorumluluk ve bilincinde olmaları gerekmektedir.
Bu vesileyle, 19 Mayıs 1919’da başlatılan bağımsızlık mücadelesinin sonunda bizlere Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadele kahramanlarımızı, aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.