Bölücü terör örgütü Doğu ve güneydoğu Anadolu ile Amanoslarda, Hatay’da hain saldırılarına devam ediyor. Hakkari’de 7 askerimiz şehit olurken, Belen’de de bir askerimiz şehit oldu. Hakkari’nin Irak sınırındaki ilçesi Şemdinli’nin Dağlıca kesimindeki birliklere bu sabah ağır silahlarla saldıran bölücü teröristlerle çıkan çatışmada 7 asker şehit oldu, 15 asker yaralandı.

Derecik İç Güvenlik Tabur Komutanlığı’na bağlı sınırın sıfır noktasındaki üs bölgelerine Irak topraklarından sızan teröristler saat 05.00 sıralarında üç noktadan ağır silahlarla saldırdı. Teröristlere askerler anında karşılık verdi. Teröristlerin açtığı ilk ateşle 7 asker şehit oldu, 15 asker yaralandı.

Bölgeye havadan ve karadan takviye birlikler sevk edilirken teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışmanın aralıklarla devam ettiği belirtildi. Şemdinli ve yakındaki birliklerden çatışmanın olduğu sınır bölgesine ambulans ve asker gönderildi.

BELEN’DE ÇATIŞMA…
Belen ilçesi kırsalında askerler ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çatışma çıktı. Hainler ile askerler arasında başlayan sıcak temas yaklaşık 20 dakika sürdü. Çatışmada 3 asker yaralandı. Yaralanan askerler bölgeye sevk edilen ambulanslarla İskenderun Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralı askerlerden jandarma komando er Doğukan Şit, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.
Askeri birlik, terör örgütünün uyuşturucu sevkıyatı yaptığı bölücülerin Suriye’ye geçiş güzergahı olarak bilinen, Amanos Dağlarının Arsuz, Belen ve Kırıkhan güzergahını kapsayan bölgeye operasyon için gidiyordu.
Bölgenin ormanlık alan ve saldırıya müsait olması dolayısıyla Polis eskortuyla operasyona giden askeri birlik Belen çıkışı Mazıcak Deresi mevkiinde hainlerin ateşine maruz kaldı. Açılan ilk ateşle yaralanan üç askerden biri şehit oldu. Güvenlik güçleri, saldırıya anında karşılık vermesiyle teröristler geldiği dağlara doğru kaçmaya başladı.
Mazıcak Deresi mevkiinde çatışman devam ederken; Belen İlçe Emniyet Amirliği önünde hareketli saatler yaşandı. Özel harekat polisleri ve Jandarma Özel Harekat timleri bölgeye sevk edildi. Bu arada, çatışma sırasında Belen’in giriş ve çıkışları trafiğe kapandı.
Çatışmayla ilgili Hatay Valiliği’nden de yazılı bir açıklama geldi.
Açıklamada “Saat 21.26 sıralarında, Hatay’ın Belen ilçesi Mazıcak Deresi mevkiinde güvenlik kuvvetlerimizle terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada yaralanan Jandarma Komando Er Doğukan Şit, İskenderun Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek ameliyata alınmış ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dileriz. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin etkisiz hale getirilmesi ile ilgili operasyonlar güvenlik kuvvetlerince yürütülmektedir’ denildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.