CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, Hatay sınır güvenliğinde yaşanan zaafları TBMM’ye taşıyarak, İçişleri Bakanı idris Naim Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanmak üzere TBMM’ne bir soru önergesi verdi. Milletvekili Dudu soru önergesinde;
“Geçtiğimiz günlerde sınır illerimizde yaşanan terör olaylarının ardından ülkemiz yine yasa boğulmuş ve herkes şehitlerimiz için gözyaşı dökmüştür. Vatanımızı korumak için canlarını veren erlerimiz, yüce görevlerini yerine getirmişler ve görevi diğer arkadaşlarına devretmişlerdir” dedi.
Milletvekili Dudu, önergesinin devamında ise şu görüşlere yer ver verdi;
“Hatay ilimizde; yaşanan terör olayları dışında, Suriye ile olan sınırımız nedeniyle, Suriye’de yaşanan olaylar, bölgede ayrı bir sıkıntı yaratmaktadır. Seçim bölgemde yaptığım çalışmalar sırasında; bölge halkının tedirgin hali ve bunun sebebi olarak da; bir süredir sınır nöbetlerinin tutulmadığı, bu yüzden de, can ve mal güvenliği konusunda sıkıntılar yaşandığı yönünde duyumlar aldım. Bu sebeple;
1-Sınır illerinde terör olaylarından sonra, ya da başka bir sebepten dolayı sınır nöbetinin kaldırılmasıyla ilgili bir çalışmanız mevcut mudur?
2-Eğer varsa bu çalışmanın sebepleri nelerdir?
3-Özellikle Hatay bölgesinde, Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle, ülkemize giriş yapanlar yanında, bölgedeki kargaşa durum nedeniyle, sınır köylerinde yaşayan halkımızın can ve mal güvenliğinin korunmasına yönelik olarak yapılan çalışmalarınız mevcut mudur? Varsa bu çalışmalar nelerdir?
4-Bölge halkının ‘sınır nöbeti kaldırılmış’ söylemlerinden hareketle; bölgedeki durumun saptanması, yaşadıkları mağduriyetlerin tespiti ve mağduriyetlerin giderilmesine yönelik olarak acilen neler yapmayı planlıyorsunuz?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.