Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde bulunan illerdeki yetkilileri ve vatandaşları sıcak havaya karşı uyardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis illerinde 15-16-17 Haziran 2012 tarihleri arasında sıcak hava etkili olacak. Bu tarihler arasında hava sıcaklığının 36 ile 42 dereceler arasında değişeceğini, sıcak havanın oluşturacağı olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarını dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği bildirildi.
Son günlerde sıcaktan adeta kavrulan Aydın’da sıcak hava fazlasıyla etkisini gösterirken, İstasyon Meydanı’nda bulunan termometreyi görenler şaşkınlığa uğradı. Yetkililerce sıcaklığın 38-40 derece civarında seyrettiği ifade edilen Aydın’da, 57 derece görüldü. İstasyon Meydanı’nın en dikkat çekici köşesinde bulunan termometreyi gören Aydınlılar, yazın yeni başladığını belirterek, sıcak havadan olumsuz etkilendiklerini ifade ettiler. Uzmanlar ise yaptıkları açıklamalarda 10.00-16.00 arasında özellikle yaşlı ve hataların dışarıya çıkmamalarını isterken, dışarıya çıkanların yanlarında su bulundurmalarını tavsiye etti.
Türkiye’de ise 2011 yılı ortalama sıcaklıkları aylar arasında önemli anomaliler görülmesine rağmen 13,2°C ile 1971-2000 ortalamaları (13,2°C) civarında gerçekleşti. Genel olarak Türkiye’nin büyük bir kısmında yıllık ortalama sıcaklıklar normalleri civarında gerçekleşti. Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Finike, Manavgat, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin, Şanlıurfa ve Yüksekova civarında normallerin üzerinde; Manisa, Balıkesir, Emirdağ, Çankırı Batman ve Bitlis civarında ise normallerinin altında gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.