Eğitim-İş İskenderun Şube Başkanı hasan Kuş, yatığı yazılı açıklama ile 19 yıl önce Sivas’ta katledilen aydın ve sanatçıları andı. Başkan Kuş yazılı açıklamasında
“19 yıl önce 2 Temmuz 1993’te bir çığlık yükseldi yangın yeri Sivas’tan. Boydan boya tutuştu Anadolu, yüreği yandı güzel ülkemizin. Sivas’ta gericilerin Madımak Oteli’ni basarak ateşe vermeleri sonucu ölen 33 aydın ve sanatçının acısı hala yüreklerimizi yakıyor. 33 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz” dedi.
Şube Başkanı hasan Kuş açıklamasının devamında ise şu görüşlere yer verdi;
“Aradan geçen 19 yılda katliamın üzerindeki sis perdesi tam olarak kaldırılmamıştır. Olaylar sırasında göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmışlar; ancak katliamın perde arkasındakiler henüz ortaya çıkarılmamıştır. Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin hamisi olduğunu söyleyenler ise en önemli insan hakkı olan ‘yaşam hakkı’nın yok edilmesine seyirci kalmışlardır.
Bütün bu olanlar, yaşananlar yetmiyormuş gibi hukuksal süreç de adaleti tecelli ettirememiştir. Yargının, firari sanıklarla ilgili olarak verdiği zaman aşımı kararı hukuksal açıdan Türkiye için tam bir utanç belgesi olmuştur. Ellerini kollarını sallaya sallaya gezen katiller, AKP’nin güdümündeki devlet eliyle ödüllendirilmiştir. Unutulmamalıdır ki, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz.
Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmakta, Cumhuriyet’in temel niteliklerine saldırılar sürmektedir. Emperyalizm, yurttaşı ümmet yapma, dini siyasete alet etme çabalarını olanca hızıyla, yerli işbirlikçiler ile sürdürmektedir.
Eğitim-İş olarak diyoruz ki: Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Anadolu insanı, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamasını istemeyenlere gerekli dersi verecek barış ve kardeşlik içinde yaşamanın yollarını mutlaka koşullarını yaratacaktır.
Aydınlarımızı yakanların ağzından ‘Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta Yıkacağız’ sloganının çıkması bir tesadüf değildi. İşte bu nedenle Eğitim-İş olarak, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkmanın inancı ve azmiyle, bu acı günü ‘Cumhuriyeti Sivas’ta Kurduk, Sonsuza Kadar Yaşatacağız’ sloganıyla anıyoruz.
Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.