Açe’de 8.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi, tsunami alarmı verildi.

Endonezya Jeofizik Ajansı, Sumarta adası için tsunami uyarısı yayınladı.

 

27 ÜLKEYE TSUNAMİ UYARISI

 

Hind Okyanusu çevresindeki 27 ülkede de tsunami uyarısı yapıldı. Tsunaminden kaçan halk yüksek yerlere kaçıyor.

 

DEPREMİN ŞİDDETİ 8.9 DEĞİL 8.7

 

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), depremin büyüklüğünün 8.7 olarak düzeltti. İlk verilen bilgilerde depremin büyüklüğü 8.9 olarak açıklanmıştı. USGS depremin merkez üssünün 33 kilometre derinlikte olduğunu duyurdu. Depremin merkez üssünün Açe’nin başkenti Banda Açe şehrine 431 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi.

Endonezya Jeofizik Ajansı ise depremin büyüklüğünü 8.5 olarak açıklarken, ülkenin batısındaki Sumatra adasında Açe, Batı Sumatra, Kuzey Sumatra, Lampung ve Bengkulu eyaletleri için tsunami uyarısı yayınladı.

 

Bu arada Hint Okyanusu gözlem merkezi, çevredeki 27 ülke için tsunami uyarısı yayınladı. Ülkeler şöyle: Endonezya, Hindistan, Sri Lanka, Avustralya, Myanmar, Tayland, Maldivler, Malezya, Pakistan, Birleşik Krallık, Reunion, Seyşeller, Somali, Umman, Madagaskar, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Komor Adaları, Bangladeş, Tanzanya, Mozambik, Kenya, Crozet Adaları, Kerguelen Adaları, Güney Afrika ve Singapur.

İşte depremin meydana geldiği nokta

6,5 ŞİDDETİNDE ARTÇI

 

Endonezya’da meydana gelen 8.7 büyüklüğündeki deprem sonrası 6.5 büyüklüğünde artçı şok yaşandı.

 

CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

 

Endonezya açıklarında meydana gelen 8.7 büyüklüğündeki depremin ardından Açe kıyılarında tsunami ihtimalinin düşük olduğu açıklandı.

 

Endonezya afet ajansı, tsunami öncesinde görülmesi gereken gel-git olayını tespit edilmediğini duyurdu.

 

Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono da tsunami beklemediklerini; buna rağmen Açe kıyıları için önlem aldıklarını ifade etti. Yudhoyono, deprem sebebiyle ilk belirmelere göre can ya da mal kaybı da meydana gelmediğini söyledi.

 

YIKIM YOK PANİK VAR

 

Banda Açe’de bulunan Türk öğretmen Hasan Yılmaz, Endonezya’da meydana gelen deprem sonrasında Banda Açe şehrinde yıkım meydana gelmediğini, ancak tsunami olabileceği endişesiyle panik yaşandığını bildirdi.

 

DEPREM 1 DAKİKA BOYUNCA SÜRDÜ

 

Sosyal paylaşım sitesi Twitter kullanıcıları, depremin, Singapur, Tayland, Malezya ve Hindistan’da da hissedildiğini yazdı. Twitter kullanıcıları, Malezya’nın batı kıyılarındaki yüksek binaların yaklaşık bir dakika boyunca sallandığını ifade etti.

 

2004 YILINDA DA DEPREM OLMUŞ 230 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

 

Aynı bölgede 26 Aralık 2004’te meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide 170 bini Açe’de olmak üzere 230 bin kişi yaşamını yitirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.