Hatay Erzin ‘de Hükümet Konağı önüne yerleştirilen 65 kiloluk bombanın altından Suriye çıktı. Düzenlenen operasyonda yakalanan kişinin Suriye  uyruklu Raşit Ali Raşit olduğu tespit edildi. Yaralı olarak kaçan iki kişinin de bu ülke vatandaşı olduğu belirlendi.

Hatay Erzin ‘de Hükümet Konağı önüne yerleştirilen 65 kiloluk patlayıcının altından Suriyeliler çıktı. Emniyet güçlerinin fark ederek patlamadan etkisiz hale getirdiği araçla ilgili operasyonda yakalanan kişinin Suriye uyruklu Raşit Ali Raşit olduğu tespit edildi. Yaralı olarak kaçan iki kişinin de Suriyeli olduğu belirlenirken patlayıcının türü ile ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. Üç bidon içine yerleştirilmiş bombanın amonyum nitrat ile güçlendirilmiş C4 ve A4 plastik Patlayıcı olduğu belirlendi. Bu bombanın son yıllarda Irak’taki patlamalarda, İstanbul’daki HSBC Bankası ve İngiltere Başkonsolosluğu’na yönelik saldırıda kullanılanlarla aynı olduğu öğrenildi.

SIĞINAKLAR TESPİT EDİLECEK

Hatay Erzin’de İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Karakolu’na yönelik silahlı eylem planlarken geri püskürtülen terörist saldırının ayrıntıları belli oldu. İki polis memurunun yaralandığı saldırının ardından sağ olarak ele geçirilen teröristin 1985 Suriye Afrin doğumlu Tirej Kod Raşit Ali Raşit olduğu anlaşıldı. Jandarma İlçe Komutanlığı’nda sorguya alınan teröristin ilk ifadesine göre yaralı olarak kaçmayı başaran iki teröristin de Suriye uyruklu olduğu tespit edildi. Bu iki teröristin yakalanması için bölgede kapsamlı operasyon başlatılırken, Raşit Ali Raşit ‘in verdiği bilgiler doğrultusunda sığınakların tespiti için yer gösterme yaptırılacağı öğrenildi. Sorgusu jandarma tarafından yürütülen teröristin bugünmahkemeye sevk edileceği bildirildi.

HSBC BOMBASIYLA BENZER

Teröristlerin etkisiz hale getirilmesinin ardından Hükümet Konağı önüne park etmiş bir araçta ele geçirilen 65 kilogram patlayıcı ile ilgili incelemeler de tamamlandı. Uzmanlar tarafından ‘Yüzmetre yarıçapındaki bir bölgeyi yerle bir etmeye edecek kadar güçlü bir bomba’ olarak değerlendirilen patlayıcının amonyumnitrat ile güçlendirilmiş C4- A4 plastik patlayıcı olduğu belirlendi. Bu tip patlayıcıların son yıllarda Irak’taki patlamalarda, İstanbul’daki HSBC İngiltere Başkonsolosluğu’na Kasım 2003’te gerçekleştirilen bombalı saldırıda kullanılan patlayıcılarla büyük benzerlik taşıdığı belirlendi. Patlayıcının elektronik düzeneğinde ise uzaktan kumanda bulunduğu öğrenildi.

ÖLMÜŞ OLABİLİRLER

Öte yandan yaralı olarak kaçmayı başaran Suriye uyruklu iki teröristin yakalanması için geniş çaplı operasyonda çember daraltıldı. Bölgeden ihbar doğrultusunda şekillendirilen operasyonda teröristlerin yakalanmasının an meselesi olduğu belirtilirken ölmüş olabileceklerinin değerlendirildiği de bildirildi. 20 Kasım 2003’teki HSBC  ve İngiliz Konsolosluğu saldırılarında 30 kişi hayatını kaybetmiş, 400 kişi yaralanmıştı. Erzin’de Hükümet Konağı önüne bırakılan araçtaki bombanın da aynı türden olduğu ortaya çıktı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.