Sırtına yerleştirilen cihaz sayesinde göç yolları takip altına alınan ve Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz tarafından ‘Defne’ adı verilen yeşil deniz kaplumbağası(Chelonia mydas)Lübnan açıklarında yoluna devam ediyor.

Yaklaşık 60 yaşında ve 90 kilo ağırlığında olan Defne’nin sırtına 07 Ağustos 2012 tarihinde uydu cihazı yerleştirilerek Samandağ kumsalında denize bırakılmıştı.Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska ve Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi Sorumlusu Dr. Bektaş Sönmez tarafından geliştirilen ‘uydu cihazıyla kaplumbağaların göç yollarının takip edilmesine ilişkin sistem’ sayesinde, Defne’nin göç yolu ve deniz serüveni elektronik ortamdan sürekli takip edilebiliyor.

Yeşil Kaplumbağa- Chelonia mydas

Yeşil kaplumbağalar kahverengi olup, boyu 1 metreye, ağırlığı ise 136 kilograma kadar ulaşabiliyor ve kıyıya yakın sığ sularda yetişen deniz otlarıyla besleniyor. Bu kaplumbağa, vücudundaki yağın rengi yediği ottan dolayı yeşil olduğundan ‘yeşil kaplumbağa’ adıyla anılır. Otla beslenen tek deniz kaplumbağası türüdür.Bu kaplumbağalar için Samandağ kumsalı, Türkiye kıyıları arasında Mersin-Kazanlı, Adana- Akyatan kumsalından sonra en önemli 3. yuvalama kumsalıdır. Kıyılarımıza yapılan yuvaların yaklaşık yüzde 30’u Samandağ kumsalına yapılmaktadır. Yaşamlarının büyük çoğunluğunu denizde geçirmelerine rağmen, nesillerinin devamını sağlamak için sadece yumurtlama dönemlerinde kumsallara çıkar ve yuva yaparlar. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yumurtlama olurken Ağustos ve Eylül aylarında ise yumurtalardan yavru çıkışı olmaktadır.Yeşil kaplumbağalar avlanıp öldürülmekte ve ne yazık ki sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Artan insan nüfusu, balıkçılık ve turizm faaliyetleri, üreme kumsallarının bilinçsiz kullanımı sonucu da nesilleri tehlike altında olup bir zamanlar sayıları on binler ile ifade edilirken, günümüzde bu rakam 300-500 dişi birey sayısı olarak tahmin edilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.