Türkiye-Suriye sınırının dibine kadar gelen Esed’in askerleri, Kilis’te Türkiye tarafına ateş açtı.

Suriye’de ordu birlikleri ile muhalifler arasındaki çatışmalarda Türkiye sınırındaki konteynır kentte çalışan bir görevli ile 10’a yakın muhalif Suriyeli askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı.

 

TÜRK GÖREVLİ KOLUNDAN YARALANDI

 

Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan sığınmacılara Suriye güvenlik güçlerinin açtığı ateşte yaralananlardan birinin, Kilis’teki konteynır kentte görev yapan bir Türk kadın görevlinin olduğu öğrenildi.

 

Suriye sınırındaki konteynır kentte görev yapan Türk kadın görevli kolundan yaralandı.

 

Ayrıca Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Türkiye’ den Suriyeye geçişlere izin verilmediğini Suriye’ deki çatışmalarda yaralanıp Kilis’ e getirilen yaralı 13 Suriyeli’ den 2 sinin hayatını kaybetiğini söyledi.

 

SABAHA KARŞI ÇATIŞMA ŞİDDETLENDİ

 

Sabah saatlerinde Beşar Esad’a bağlı Suriye ordu birlikleri ile muhalifler arasında Suriye’nin Sucu ile Maarin köyleri yakınlarında çıkan çatışmada Türk sınırındaki konteynır kentte çalışan bir görevli ile 10’a yakın muhalif Suriyeli askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı. Yaralılar, Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastanedeki tüm doktorlar teyakkuza geçerek yaralılara müdahale ederken, yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

 

Öte yandan, halen sınırda çatışma şiddetli şekilde devam ediyor. Öncü Pınar Sınır Kapısı ile Kilis karayolunda güvenlik gerekçesiyle resmi araçlar dışında araçların geçişine izin verilmiyor.

 

SURİYELİ MUHALİFLER: 6 SURİYE ASKERİ ÖLDÜ

 

Suriyeli muhalifler, Kilis’te sınır bölgesinde çıkan çatışmada 6 Suriye askerinin öldürüldüğünü öne sürdü.

 

Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, çatışmada 8 muhalif savaşçı da yaralandı.

 

ESED BİRLİKLERİ SINIRA DAYANDI

 

Türkiye’ye Suriye sınırından Beşşar Esad’a bağlı ordu birlikleri ile muhalifler arasında sert çatışmalar sürüyor.

 

Saban 04.00 sıralarında Beşşar Esad’a bağlı Suriye ordusu ile Muhalifler arasında Suriye’nin Sucu ile Maarin köyleri yakınlarından çatışma başladı.

 

Yüksek tepelere ve Öncüpınar Sınır Kapısı karşısındaki Esselame Sınır Kapısı’nın üzerine yüksek noktalara mevzilenen Suriye ordusu zeytin bahçelerinin içerisinde sıkıştırdığı muhalifler ile çatışmaya başladı.

 

Silah sesleri Türk sınırındaki köylerden ve Kilis merkezden duyulurken, Suriye birlikleri muhaliflerin üzerine tank, top ile makineli tüfekler ile ateş açıyor.

 

Konteynır kentte kalan Suriyeliler, gözetleme kulesinin üzerine çıkarak Beşşar Esad aleyhine sloganlar atarken bazıları ise konteynır kentin barikatını kırarak yarılıları almak için sınıra gitti.

 

Konteynır kentte kalan Suriyeliler, sınıra yemek, battaniye gibi eşyaları Suriyeli muhaliflere götürmek için gitti. Polis geniş güvenlik önlemleri alarak Suriyelileri konteynır kente sokmak için çalışıyor. İl Merkezinden takviye gelen polis eli konteynır kentten çıkan Suriyeliler, konteynır kente konuldu. Suriye keskin nişancıları ateş açmalarına aldırmayan Suriyeliler, konteynır kentin gözetleme kulesi ile itfaiye aracı ve buldukları yüksek noktalara çıkarak çatışmayı izliyor. Sınır birliklerinde alarm verildi.

SINIR KAPISINDAN ÇIKIŞLAR DURDURULDU

 

Yetkili, keskin nişancıların açtığı ateşte 3 kişinin yaralandığını söyledi. Yaralılardan birinin Türk çevirmen olduğu öğrenildi.

 

Kilis Valisi yapmış olduğu açıklamada; Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan çıkışlar durdurulduğunu belirtti.

TÜRK DIŞİŞLERİ’NDEN SERT ÇIKIŞ

 

Türkiye, Suriye ile ilgili atacağı yeni adımlar için 10 Nisan’ı beklemeyecek. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, ‘ 10 Nisan kadük (hükümsüz) oldu, yarından itibaren yeni bir dönem başlayacak..Esad’ın barış planına uymayacağı ortada..’ şeklinde konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.