CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Hatay’da yabancılara gerçekleştirilen toprak satışlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. CHP’li vekil, soru önergesinde Hatay’ın toplam yüzölçümünün yarısından fazlasının yabancılara satılmış olduğunu belirtti. Suriye ile yaşanan gerilimin ardından Türkiye ve dünyanın gözünü diktiği Hatay’daki yabancılara toprak satışı Meclis gündemine taşındı. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Hatay’da Ocak 2012 verilerine göre 1974 kişiye toplam 3 milyon 722 bin 874 metrekarelik 1320 parsel satıldığını vurguladı.
EDİPOĞLU’NUN SORU ÖNERGESİ ŞUNLARI İÇERİYOR:
“Son yıllarda Hatay ilinde yabancılara toprak satışında ciddi şekilde artışlar olduğu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün verilerinden anlaşılmaktadır.
Bu çerçevede;
1-) 23 Temmuz 1939 yılında ülkemiz topraklarına katılan ve bu nedenle de stratejik ve jeopolitik büyük öneme sahip olan Hatay ilinde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne ait Ocak 2012 verilerine göre 1974 kişiye toplam 3,722,824 m2 olan 1320 adet parsel satıldığı gözükmektedir. Hatay ilinde yabancılara satılan bu parsel artışının sebebi nedir?
2-) Bu verilere göre Hatay ilinin toplam 5,566,000 m2 lik bir alana sahip olduğu belli iken, bunun 3,722,824 m2 lik kısmı yani yarıdan fazlası yabancılara neden satılmıştır? Bu alanların satışları ülkemizin güvenliğini tehlikeye düşürmez mi?
3-) Hatay ilinde satışı gerçekleştirilen bu alanlardaki dikkat çekici artış toplam alandan yollar, parklar, kamu alanları ve ormanlar düşüldüğünde daha vahim bir tablo içermektedir. Bu tabloya göre Hatay ili yerleşim alanlarının yüzde kaçı yabancılara satılmıştır? Bu satışlar sonucunda Hatay ili toprakları yabancılara peşkeş çekilerek ikinci bir Filistin olmaya aday değil midir? Devlet anlayışı sadece ülke ve insanlarının çıkarlarını gözetmeyi gerektirirken, ülke topraklarını haraç mezat satarak iktidarınızın çıkarlarını gözetmek ve hükümetin yanlış politikaları sonucu oluşan bütçe açığını kapatmak ifade ettiğiniz lider ülke, büyük devlet anlayışına sığar mı?”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.