Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, TMMOB’a bağlı odaların temsilcilik başkanları, Hatay’ın ‘büyükşehir’ statüsünde olması ve İskenderun’un sınırının ikiye bölünmesi ile ilgili tasarının geri çekilmesi konusunda ortak görüş bildirdi. İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Emin Havlioğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Nazım Culha, Makina Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı  Ayhan Karan, Mimarlar Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Koray Tanın’ın katıldığı toplantıda, büyüyen bir kent olan İskenderun’un bütünlüğünün bozulmaması ve gelişmesi gözönüne alınarak sınırlarının genişletilmesi gerektiğinin altı çizilerek, bu tasarının bir an evvel düzeltilmesi istendi. Mustafa Kemal, Meydan ve Gürsel mahalleleri, Düğünyurdu’nun kurulması planlanan Arsuz ilçe belediyesine bağlanmasının binlerce yıldır yaşayan İskenderunluların sosyal, ekonomik, psikolojik, kardeşlik duygularını rencide edecek ve zarar verecek bir oluşum olarak nitelendiren Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek,  “Onun için bir an evvel bu plan düzeltilmeli. İskenderun bir barış kentidir. Bu barışı bozmadan devam etmesinin sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu. Tasarıda, yapımı son aşamaya gelmiş ve tam kapasiteyle hizmete girecek olan çöp fabrikasının, su arıtma tesisi, kanalizasyon arıtma tesisinin de Arsuz ilçe belediye sınırlarında olacağına dikkat çeken Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek,  bunun hizmet, psikolojik ve ekonomik açıdan olumsuz bir tablo oluşturacağının altını çizdi.

KARAAĞAÇ VE NARDÜZÜ İSKENDERUN’A BAĞLANMALI

Makine Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Ayhan Karan, İskenderun’da yaşayan insanların yüz yıllardır bu sınırlar içinde hep birlikte akrabalarıyla yaşadıklarını, üç mahallede akrabaların oturduğunu, İskenderun’un konut alanının nüfusu kaldırmadığını belirterek, “Bizim kopmamız mümkün değil. İçiçe gelen, İskenderun’un temel taşını oluşturan üç mahalle ve Düğünyurdu’nun böyle ayrı ilçeye bağlanması çok yanlış. Bu plan teknik ve bilimsel anlamda da yanlış. İskenderun halkının isteği kamuoyunun arzusu İskenderun’un Karaağaç ve Nardüzü’nü de sınırları içine alınarak birleşmesidir” şeklinde konuştu.

İSKENDERUN’UN KENT BÜTÜNLÜĞÜ BOZULUR

Elektrik Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Nazım Culha, Büyükşehir kapsamında yapılan ilçe sınırlarının herkesi şoke ettiğini belirterek, “Çok şaşırtıcı sonuç ortada. Özellikle İskenderun ilçe sınırları içerisinde bulunan Meydan, Gürsel ve Mustafa Kemal mahalleleri ve Düğünyurdu köyü tabir edilen yerlerin Arsuz ilçesine bağlanması İskenderun kentinin bütünlüğünü bozmaktadır. Böyle bir şeyin olması mümkün değil” dedi.

HARİTA İSKENDERUNLULARI ÜZDÜ

İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Emin Havlioğlu da yaptığı konuşmasında, “Biz İskenderun’un genişlemesini beklerken böyle bir haritanın çıkması karşısında hepimiz üzüntülüyüz. Bunun düzeltilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz Karaağaç ve Nardüzü beldeleri ve diğer mahallelerin mutlaka İskenderun’a bağlanmasını istiyoruz. Bunu halk da istiyor” ifadesine yer verdi.

İSKENDERUN BÜYÜMELİ

Mimarlar Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Koray Tanın da, “Bu planda tamamıyla aksaklık var. Planlar bir anlık değil uzun süreçle bakılarak yapılmalı. Teknik ve bilimsel anlamda böyle plan olamaz. Denizciler, Karaağaç, Nardüzü beldeleri İskenderun’a bağlanmalı. İskenderun’un mevcudu küçülmemeli, büyümeli. Çünkü İskenderun gelecek vaad eden yer”diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.