Türkiye-Suriye gerginliği sürerken, keşif uçağımızın Suriye tarafından düşürülmesi gerginliğin tuzu biberi oldu. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4E tipi keşif uçağı, dün Suriye ordusu tarafından vurularak düşürüldü. Uçağın iki pilotunun bulunması için ortak arama devam ederken, Dışişleri Bakanlığı’nda konuyla ilgili yaklaşık iki saat süren bir toplantı yapıldı.

Dünkü gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlıkta Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer bazı üst düzey bürokratlarla bir araya geldiği kaydedildi.
Yaklaşık iki saat süren görüşmenin “teknik” bir toplantı olduğu ve uçağın düştüğü yer gibi ayrıntıların ele alındığı ifade edildi.
Davutoğlu’nun bu toplantının ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ile buluşması bekleniyor.
Türkiye’nin dün öğlen saatlerinde Genelkurmay’dan yapılan açıklamayla haberdar olduğu olay üzerine akşam saatlerinde Ankara’da bir güvenlik zirvesi toplandı.
Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen ve 2 saat 10 dakika süren güvenlik zirvesinin ardından yapılan yazılı açıklamada, “Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır” denildi ve şu ifadeler yer aldı:
“Pilotlarımız dahil arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir. Türkiye olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır.”

Düşürülen uçağın iki pilotunun bulunması için Suriye ve Türkiye, Akdeniz’de ortak arama yapıyor. Aramaların devam etmesi nedeniyle pilotların sağ kurtulduğu yönündeki iddialarda havada kalmış oldu. Hükümet ya da Genelkurmay Başkanlığı’ndan resmi bir açıklama yapılana dek, pilotların akıbeti şimdilik kaydıyla bilinemeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.