KOBİ’lerin yüzde 50’sinin sigorta’ya uzak durması Sigorta şirketlerini harekete geçirdi.
Türkiye’de sigorta deyince akla hep kasko ya da trafik sigortası geliyor. Oysa sigorta ile her türlü riski teminat altına almak mümkündür. Böyle olmasına karşın Türkiye’de bireysel sigortalar ön plana çıkıyor. Oysa Türkiye’de sigorta şirketleri bireylere olduğu kadar kurumlara özel ürünler de geliştiriyor. Özellikle küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) sigortaya olan ihtiyacının artması sigorta şirketlerini harekete geçirdi. Kesin veriler olmamasına karşın KOBİ’lerin yüzde 50’sinin sigorta ürünlerinden yararlandığı, yüzde 50’sinin henüz sigorta ile tanışmadığı tahmin ediliyor. Peki KOBİ’lerin sigortaya bakışı nasıl? Sigorta şirketleri KOBİ’ler için ne tür sigorta ürünleri geliştiriyor? Kartaş Sigorta Ltd.Şti sahibi,Hasan Karaçalı, ülkemizde üretim ve istihdamın önemli bir kısmından sorumlu olan KOBİ’lerin, taşıdıkları riskler dolayısıyla sigortaya en çok ihtiyacı olan kesim olduğunu ifade ederek “Malum üretimde kullanılan makineler, ofiste bulunan elektronik cihazlar, depoda bulunan emtia gibi pek çok kıymet çeşitli risklere maruz kalabilir. Bu risklerin farkında olan ve başladığı noktaya geri dönmek istemeyen işyeri sahiplerin, sigortalarını her yıl düzenli olarak yaptırmalarında fayda var” diye konuşuyor.
Bilinç artıkça KOBİ’lerin de ilgisi artıyor
Sigortalılık bilincinin artmasıyla KOBİ’lerin sigortaya olan ilgileri de aynı oranda artıyor. Bu pazara yönelik yapılan iletişim ve bilgilendirme çalışmaları da bu ilginin artmasında önemli rol oynuyor. Bu çeşit çalışmaların sektörde büyük ilgi gördüğünü söyleyen Kartaş Sigorta sahibi Hasan Karaçalı “Tanıtım çalışmaları sigortaya bakışın değişmesini sağlıyor. Sigortaya ilgi duyan KOBİ’lerin sayılarının her geçen gün daha da artmasına rağmen, hala pek çok KOBİ’nin sigorta yaptırmadığını görüyoruz” dedi. Sigortasız işyerlerinin uğradığı hasarlar ve meydana gelen diğer üzücü olayların sigorta yaptırmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlattığını dile getiren Hasan Karaçalı
“Bu yüzden tüm KOBİ’lere, bir an önce sigortalarını yaptırmalarını ve işyerlerini güvence altına almalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.