İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, gerek kuyumcu esnafının gerekse kent genelindeki sıkıntıları bulunduğu her platformda dile getirerek, İskenderun adına faydalı işler yapan bir isim. Aynı zamanda İskenderun Belediye Meclis Üyesi olan Fırat, toplumun her kesimi tarafından benimsenen ve saygı duyulan isimlerin başında geliyor. Son olarak Bursa’da bir seminere katılan Fırat, kuyumcu esnafının sıkıntılarını seminerde katılımcılarla paylaştı.   Ankara Üniversitesi ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu işbirliğiyle Bursa’da düzenlenen, “ISO 22000, HACCP, el hijyeni, personel hijyeni ve yeni gıda mevzuatı” konularının yer aldığı seminere katılan İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, seminerde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’e kuyumcu esnafının sıkıntılarını iletti. Bursa’daki seminerde söz alarak kuyumcu esnafının yaşadığı sıkıntıları üyelere dile getiren Fırat, BDDK’nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağının ardından, kuyumcu esnafının POS makinelerini boykot edebileceğini belirtti.

HERKES KENDİ İŞİYLE UĞRAŞSIN

Zaten altın fiyatlarındaki yüksek hareketlilik dolayısıyla kuyumcu esnafının iş yapamaz duruma geldiğine işaret eden İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankaların Cumhuriyet altını ve ziynet altınlarının alım ve satımı ile kıymetli madenleri esas alan sözleşmelerin alım ve satımını yapabilmesini öngören yönetmelik taslağı, kuyumcu esnafını büyük sıkıntıya sokacaktır. Bankalar kendi işleriyle uğraşsın ve para alışverişi yapsınlar. Altın işini de lütfen kuyumcu esnafına, sanatkâra bıraksınlar. Binlerce insanın ekmeğiyle oynamak doğru değil. Vatandaşların bankaların altın satışına itibar etmeyeceğini düşünüyoruz. Çünkü bankadan altın alırken veya satarken pazarlık yapma imkanı yok” diye konuştu.

BANKALAR ALTIN İŞİNİ KUYUMCU ESNAFINA BIRAKSIN

Yasa taslağının yürürlüğe girmesi halinde kuyumcuların POS makinelerini boykot etme eğiliminde olduğunu vurgulayan Fırat, “Bizde işler nakit döndüğü için POS makinelerini iade etmemiz bizi çok etkilemez. Bankaların ziynet türü ürünlere yöneleceğini sanmıyorum. Üstelik çeyrek altın, yarım altın ya da tüm altın türü dediğimiz ürünlerin alım ve satım organizasyonu zor bir olay. Kuyumcu ile bankanın karşı karşıya gelmesi hoş bir şey değil” şeklinde görüş ortaya koydu.

PALANDÖKEN HATAY’A GELİYOR

Son olarak Bursa’daki seminerde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile görüştüğünü belirten Fırat, Genel Başkan Palandöken’in yakında Hatay’a gelerek, Suriyeli sığınmacılar konusunda esnafla bir araya geleceğini kaydetti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.