İskenderun Limanı’nın özelleştirilmesi ilk etapta sevinç yaratırken, ilerleyen aylarda İskenderun iş dünyası ile yaşayanlar hayale sükuta uğradı. İskenderun Limanını 2011 yılının son günü teslim alan Limak Holding bünyesindeki Limakport şirketinin, liman operasyon kadrolarını Mersin’den getirince, dengeler Mersin firmaları lehine gelişti ve limanda ağırlıklı olarak Mersin firmaları iş yapar oldular.
Yıllardır atıl durumdaki İskenderun limanının ceremesini çeken ve senelerce, aylarca işsiz oturan İskenderun firmaları, İskenderun limanındaki yenileştirme ve modernizasyon çalışmalarında adeta nal toplar oldular. Limandaki hummalı, cirosu olukça yüksek yenileştirme projelerini ilçemiz işletmeleri bir köşeden izlemek zorunda kaldılar. Limak Holding yetkililerinin ise İskenderun ve bölge ekonomisi aleyhine süren bu duruma, Ankara ve İstanbul’dan seyirci oldukları gözleniyor. Oysa beklenen holding üst düzey yöneticilerinin, Ankara’daki ilgili birim üst düzey yöneticileriyle, bölgedeki temsilcilerini sorgulamaları ve dengelerin İskenderun firmaları lehine düzeltilmeleridir.
İlçemiz firmaları ekonomik pastadan daha fazla pay almalı
İskenderun Limanı’nda , İskenderun firmalarının, birer üvey evlat muamelesi görmesi tepkilerin çığ gibi büyümesine neden oluyor. Yine limana alınan personelde İskenderun ve Hatay dışındaki illere ağırlık verilmesi açık bir haksızlık olarak görülüyor ve İskenderun yaşayanlarına yapılan haksızlığın sonlandırılması isteniyor.
İlçemiz limanında Mersin firmaları işgaline, Mersin mahreçli şirket ve işletmelerin bariz bir biçimde kollanıp, gözetilmesi işlemine, Limakport İskenderun yetkililerince bir an önce son verilmesi istenirken, ekonomik pastadan İskenderun firmalarının da yeterince pay almalarının sağlanması ivedilikle bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.