İskenderun Deniz Nakliyeciler Derneği Başkanı Mahmut Zeytinoğlu ile hem İskenderun Limanını n geleceğini hem de derneğin çalışmalarını konuştuk. İşini severek, büyük bir sorumluluk ve titizlikle yapan başarılı isim Sayın Zeytinoğlu, bizlerle samimi bir şekilde sohbet etti . Deniz Nakliyeciler Derneği’nin 7. Başkanı olan Zeytinoğlu, önce derneğin faaliyetlerini özetledi ve “1967 yılında kurulan İskenderun Deniz Nakliyeciler Derneği geleneksel gecesiyle 45. Yılını coşkuyla kutladı. Dernek faaliyetlerimiz halı hazırda tüm hızıyla devam ediyor. Derneğimiz 1983 yılında kendi adını vermiş olduğu Deniz Nakliyecileri Derneği İlköğretim Okulu’na verdiği katkılar yanında, genel olarak eğitime katkı sunmaktadır. Denizlerimizi korumak ve denizciliği sevdirmek adına denizcilikle ilgili olarak
1)Çanakkale Deniz Savaşı
2)İskenderun Bölgesi Denizciliği
3)Türk Denizciliği
4)Dünya Denizciliği
olmak üzere 4 kategoride liseler arası bilgi yarışması düzenledik. Böylesi kapsamlı yani 4 daldaki yarışmanın Türkiye’de ilk olduğunu söylemek mümkündür. Yine ilköğretim ve liseler arasında şiir, resim ve kompozisyon yarışması düzenleyerek 7-22 yaş grubuna deniz sevgisini ve denizlerimizi temiz tutmayı aşılama gayretinde olduk. Derneğimizin başka faaliyetleri de var. Bunları da fazla vakit almamak adına günü geldiğinde sizlerle paylaşırız”
şeklinde konuştu.

Hassa Tüneli Projesi’nin hayali bile güzel
Başkan Zeytinoğlu değerlendirmesinin devamında sözü İskenderun Limanı’na getirdi ve “Özelleştirmenin ardından İskenderun Limanı’nın Limak tarafından işletilecek olmasından dolayı memnuniyetimizi ifade ediyoruz. Daha önceki firmaların düşündüğü şekilde değil bölgeye ve komşu ülkelere hizmet edecek her türlü yatırımı ve dizaynı taktirle karşılıyoruz. Modernizasyonda masraftan kaçınılmadığını gözlemliyoruz. Gözle görülür bu gelişme, İskenderun Körfezi’nde eksikliği hissedilen konteynır taşımacılığı için önemli bir fırsat teşkil edecektir. Mevcut gelişme bile pek çok yabancı firmayı İskenderun için harekete geçirmiş ve onları İskenderun Limanı ve körfeziyle ciddi bir biçimde ilgilenir hale getirmiştir. Belki çok yakında değil ama orta vadede İskenderun Limanı, İskenderun halkına katma değer yaratacaktır. Bölgedeki diğer gelişmelerden de bahsedersek, liman terminallerinin hepsinde mevcut kapasiteleri artırıcı bazı hazırlık ve çalışmaların olması, bölgeye, körfeze verilen değer olarak kabul edilebilir. Hükümetin, bölgeye, körfeze vermiş olduğu önem taktire şayandır. Verilen katkı, gösterilen önem yakın gelecekteki projelere katma değer oluşturacaktır. Daha önce hiç düşünülmeyen Hassa Tüneli Projesi’nin bugün fikir olarak bile düşünülmesi, hayali bile güzel. Söz konusu projenin bölgemize olan katkısı kesinlikle yadsınamaz. Öte yandan komşu ülkelere yapacağımız transit yüklerin daha önceden olduğu gibi komşu ülkelerden yapılacak olması en büyük beklentilerden biri olacaktır” diye konuştu.

İskenderun Limanı’nın Türkiye’nin sayılı limanlarından olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi geniş bir alana sahip olmasıdır. Bu avantaj özellikle konteynır taşımacılığında ön plana çıkmakta ve tercih sebebi olmaktadır. Limanda gemilerin sorunsuz yanaşması adına imar yapılıyor. Kazıklar üzerine tesis edilen alanlarla da yeni alan yaratıldığı duyumlarımızda var” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.