İskenderun ilçesinde, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle, Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından okul servis şoförleri uyarıldı. Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın, oda binasında servis şoförleriyle bir araya geldi.
Trafik kurallarına harfiyen uyulması konusunda uyarıda bulunan Akın, sürücülerin kılık kıyafet başta olmak üzere konuşmasına, hal ve hareketlerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Akın, otobüs türü servis aracı kullanacak şoförlerin en az üç yıllık E sınıfı, minibüs kullanacak şoförlerin ise en az 5 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerektiğini kaydetti.
Servis aracı sahibinin, 22 yaşında, en az lise mezunu bir kişiyi rehber personel olarak araçta görevlendirmesi gerektiğini vurgulayan Akın, “Okul servis araçlarının arkasındaki sarı-siyah kuşak ile öğrenci indirip bindirirken yakılacak ‘Dur’ ışığının standartlara uygun olarak çalışması lazım. Bununla birlikte, araçlardaki kapıların şoför tarafından açılıp kapatılacağı şekilde otomatik veya mekanik sistemde olması gerekiyor. Servis araçlarında kapıların açık veya kapalı olduğunu gösteren işaret bulunmalı. En önemlisi servis araçlarının yıllık periyodik muayeneleriyle her 6 ayda bir bakım ve onarımlarının yapılması gerekiyor. Araçların 12 yaşından daha büyük olmaması lazım” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.